pondělí 14. dubna 2014

Paní Láryfáry

Znám ji už dvacet let. Knihy o ní jsem od chvíle, kdy mi je věnovala babička jako malé holce, přečetla snad stokrát. Vracela jsem se k nim i v pozdějším věku, protože čtení o paní Láryfáry mi pomáhalo ve spoustě smutných okamžiků. Pak jsem se začala těšit až jednou tyhle příběhy budu prožívat s Mládětem a ta doba právě nastala:-) Paní Láryfáry totiž (nejen)děti zbožňují. Žije na farmě se spoustou zvířat, její dům je postavený vzhůru nohama a neustále vymýšlí pro ostatní různá dobrodružství. Mimo to ovšem radí nešťastným rodičům vždy když u jejich ratolestí vypukne nějaká "dětská choroba". Setkáváme se tak postupně s nahluchlicí, čurbesajdou, s léčením kašpařin, žalobajdou, atd. a jejím následným léčením ať už kouzelným sirupem, nebo pobytem na farmě.
Musím přiznat, že některé kapitoly čteme pořád dokola(léčení kašpařin!!:-)) Mládě je z knih celkově hodně nadšen a mám pocit, že jednou se k nim sám vrátí. Děti, kterým rodiče čtou před spaním jsou prý nejšťastnější a já když tak slyším Mládě jak se před spaním vesele směje v postýlce vím, že to tak určitě je:-) 

Pro všechny, kteří Paní Láryfáry od Betty Macdonaldové znají a mají rádi. Před časem jsem objevila i audioknihy nečtené paní Šafránkovou. Vřele doporučuji, do auta na delší cesty naprosto ideální(já totiž v autě moc často číst nemůžu).

 I když jsem dostala i nové vydání, tedy všechny díly v jedné knize, mám naprostou slabost pro tyhle staré ohmatané a nespočetněkrát přečtené první vydání:-)

15 komentářů:

 1. jééé to jsi mi připoměla mou nejoblíbenější knížku z dětství (spolu s Dětmi z Bullerbynu)... já vlastním knihu vše v jednom, která je v totálním salátovém vydání, protože jsem ji (stejně jako ty) četla snad stokrát... budu muset zapátrat na půdě a knížku najít... ;) díky za vzpomínku ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. *připomněla... (někam se mi zatoulalo n :-) )

   Vymazat
  2. Přesně!! Ještě Děti z Bullerbynu!:-))

   Vymazat
 2. Jé, jak já ji milovala!!! :))

  OdpovědětVymazat
 3. ti závidim, že čtete, u nás jsou knížky v nemilosti, čteme zcela výjimečně a maximálně půl stránky, naše dítě všechny tyhle bohulibé činnosti strašně zdržují :-)) nicméně paní láryfáry jsem četla strašně ráda, nejradši tu růžovou :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. čteme, čteme. Ale nejvíc opravdu před spaním:-)
   A taky jsem měla nejvíc ráda tu růžovou. Asi proto, že jsem jí dlouho nevlastnila(začala jsem až druhým dílem) a kapitola o dvojčatech byla nejlepší :-)))

   Vymazat
 4. Já to vůbec neznám! Musím napravit, díky! :)

  OdpovědětVymazat
 5. Já mám taky nejradši tyhle díly, jednosvazkové vydání mám taky a mám pocit, že je to jiný překlad a už to prostě není ono. Bohužel budou s ostatními někde u rodičů ve sklepě a já se čím dál víc bojím, že už se s nimi nesetkám v použitelném stavu :( Puffin, určitě naprav!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U toho jednosvazkového vydání se mi nelíbí ani ilustrace. Kdyby ty tvé byly nepoužitelné, mívají je občas v antikvariátech(já tak sehnala dodatečně tu růžovou, kterou jsem si do té doby jednou za čas půjčovala v knihovně:-))

   Vymazat
 6. Normálně si vůbec nevybavuji, že bych tyto knížky četla. A to jsem jako malá/mladá přečetla kde co ... Jsem ostuda a budu to muset napravit!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě si přečti, je to příjemné odreagování:-)

   Vymazat
 7. Jak já ji milovala! Díky za připomenutí, jdu lovit z knihovny:o))

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)