čtvrtek 8. ledna 2015

Kindle

Ještě před časem jsem si neuměla nic takového představit. Ono taky...na co já bych potřebovala zrovna TAKOVOU věc? Já, člověk který kdysi studoval obor KNIHOVNICTVÍ! Proboha, já přeci nebudu číst knihy na nějaké "elektronické blbině". A to si pak dám do knihovny jeden přístroj s tisícem knížek? A co moje sny o velké knihovně, kam budou chodit děti čerpat inspiraci? A kde si já budu jako starší paní po večerech číst ve velkém ušáku? 

Jenže můj muž mě prostě zná:-) Pod stromečkem čekal s mým jménem nenápadný, lehký balíček. Netušila jsem...a uvnitř jsem našla svůj vlastní Kindle! Okamžitě se mi vybavila situace asi tři týdny zpět, kdy sedíme v autě a já poměrně zuřivě vysvětluju, že pro mě je taková věc jednoduše úplně zbytečná, protože jí využiju maximálně tak na dovolené. Zpětně jsem se strašně moc zastyděla, protože bylo jasné, že tehdy už ho musel pro mě dávno mít objednaný. 

Dárek měl(a má)svou logiku. Už teď mám uvnitř učebnice a spousty věcí, které už nemusím aktuálně tahat do školy. S břichem a velkou taškou se ne vždycky cestuje úplně pohodlně-jasné. Odpadla mi i starost "jak nacpu tu velikou rozečtenou knihu do tašky, když už tam skoro není skoro na nic místo?"
A poslední bonus? Ten je úplně jasný. Od března budeme mít v ložnici opět full stav, což by za normálních okolností znamenalo konec čtení před usnutím. Kindle Paperwhite je pro mě snadná cesta jak si dál číst a nikoho tím nerušit. Není to žádná novinka, což si uvědomuju, ale já jsem se s tím musela poprat. Vlastně ne...kdybych nedostala tenhle dárek, asi bych pořád prskala:-)
Všechno tohle ale pořád neznamená konec nakupování klasických knížek-rozhodně ne pro mě. Listování knihou u krbovek pod dekou a v létě u bazénu...toho se nevzdám nikdy! :-))

V jakém formátu knihy čtete vy? Zůstáváte věrni těm papírovým? Nebo už definitivně jedete ve čtečkách?  A myslíte si, že tohle všechno je konec těch "obyčejných" knih, nebo to lze nějakým způsobem vybalancovat?
8 komentářů:

 1. Televize taky nebyla konec kina, podle mě všechno má svý. Já čtečku miluju, načetla jsem toho díky ní kilometry hlavně při kojení a nočním nošení, kdy člověk fakt nemá kapacitu držet jednou rukou (a to ještě ne pořád) tlustou bichli. Pořád mám ale plnou knihovnu, na můj vkus do pidibytu až moc obří, ono encyklopedie, kuchařky, cestopisy, to všechno ve čtečce stejně nemá cenu, jako dárky se taky budou vždycky kupovat papírovky (i když já naprosto nepohrdnu ani kupónem do elektronického knihkupectví ;)), ty srdeční věci taky člověk má nebo si pořídí v papíru. Ale Kindle mi kromě zmíněných výhod pomohl zbavit se té "šedé zóny" v knihovně, kde je beletrie, co si člověk přečetl jednou a ví, že se k ní sotva už někdy vrátí. Takže za mě jednoznačně samá plus :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Quanti, s tím kinem máš pravdu. Docela se stydím, že jsem se nepřinutila uvažovat takhle logicky už dřív. Myslím, že se naučím fungovat s obojím. Papírové knihy jsou nejlepší, ale když si uvědomím, že jsem jich s Mládětem vedle sebe v ložnici přečetla tak třetinu co normálně...mám pocit, že Kindle je super věc!:-))

   Vymazat
 2. Kindle je super a zvlast ten s vytahovacim svetylkem. Mohu cist kdekoliv a nikoho nerusim. Je to super!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Martino, určitě. Mám podsvícenou obrazovku a je to paráda:-))

   Vymazat
 3. Jsem na tom hodně podobně jako Quanti - furt miluju papírový knížky a knížky srdcovky pořád kupuju v papíru. Ale jsem hrozně ráda za vynález čtečky / tabletu se čtečkou, protože moct mít v zásobě dvacet / čtyřicet / dvě stě knížek, hlavně těch experimentálních (netuším, jestli nebo jak moc mě chytnou za srdce), případně cizojazyčných, co bych si naslepo určitě nepořizovala, moct si mezi nimi jakýkoliv okamžik svobodně vybrat a v neposlední řadě si moct číst (zase :)) i potmě pod dekou, to je prostě paráda. <3
  Takže si nemyslím, že je Kindle (a podobní) zhoubou knížek. Jen jejich novým rozměrem. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. díky Puff, jste s Quanti důkaz, že to fakt jde:-))

   Vymazat
 4. Náhodou jsem se dnes proklikla na Váš blog a koukám, spřízněná knihovnická duše! :) Já měla Kindle v ruce právě v knihovně a fakt jsem si k tomu cestu nenašla, ovšem elektronických knih se nezříkám. Taky už jsem si jich pár koupila, na večerní čtení nebo do MHD je to super. Čtu v telefonu, ten mám vždycky po ruce. Ale nejraději si stejně listuju klasickou knížkou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pepetko, ano ano, jsem taková knihovnická duše:-) Kindle a vůbec eknihy mají spousty výhod, kterými se teď postupně prokousávám a rozhodně si nestěžuji:-)

   Vymazat

Děkuji za milé komentáře;-)