neděle 4. ledna 2015

vánočka

Na Štědrý den snídáme vánočku, což je pro mě vlastně docela "nová" věc. Vlastně spíš převzatá od muže, protože doma jsme vánočku nikdy nepekli. Možná si na ní jen nikdo netroufl, vlastně ani já jsem se do ní nikdy nechtěla moc pouštět,měla jsem nějak nenápadně zafixovanou informaci o tom, jak děsně moc je to těžká věc. Jsem ráda, že mám muže, který mi ukázal, že to vlastně vůbec není taková věda!:-)A protože samotná vánočka mi letos nestačí, má snídaně vypadala během svátků vypadala takhle nějak(a do dvaceti minut jsem měla zase hlad:-))
500 g prosáté polohrubé mouky
120 g krystalového cukru
100 g rozpuštěného másla
1 lžíci rozpuštěného sádla
1 kostku droždí (42 g)
1 vejce + 1 žloutek navíc
250 ml mléka
1/4 lžičky soli
hrst hrozinek naložených v rumu
hrst mandlí na posypání
2 dřevěné špejle  a 1 rozšlehané vejce na potření

Všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu.


Droždí rozdrobte do velké mísy a se lžící cukru rozmíchejte do tekutého stavu. Přilijte trochu mléka, potom i vejce a žloutek. Promíchejte, postupně přidejte máslo, sádlo, sůl, mouku, zbytek cukru a teprve pak i zbylé mléko.
Hmotu propracujte nejprve vařečkou. Pak vyklopte na vál a hněťte rukama asi 10 minut. Chvíli trvá, než mouka absorbuje vše tak, jak má.
Vytvarujte bochánek, vraťte do mísy a přikryjte utěrkou. Nechte kynout na ne příliš teplém nevětraném místě 3–4 hodiny. Vyjměte a znovu prohněťte. Zároveň zapracujte ořechy a hrozinky (ty ale velmi jemně – naložené plody mají tendenci se rozpadat).
Těsto rozdělte nožem na 9 stejně velkých bochánků(4 + 3 + 2).
Začněte plést vždycky od středu směrem ke koncům – prameny se jinak vytahují a mění délku. Konce zahněte dospod. Přeneste na plech a hřbetem ruky splácněte svrchu po celé délce. Tak vytvoříte plochu, která ponese další patro. Upleťte, položte a opět lehce zploštěte. Konce posledního pletence nezahýbejte pod sebe, ale pod samý spodek vánočky. Na závěr zapíchněte do vánočky špejle šikmo proti sobě, tím  pletence definitivně zpevníte. Unikající vzduch při pečení pak nepůsobí neplechu.
Troubu předehřejte na 220 °C. Vánočka bude ještě 30 minut kynout na plechu. Těsně předtím, než půjde do trouby, ji potřete rozšlehaným vejcem a posypte mandlemi. Pečte celkem hodinu: prvních 5–10 minut na 220 °C, na dalších 25 minut stáhněte teplotu na 150 °C a po zbytek času pečte už jen při 100 °C. Po upečení nechte vánočku úplně vychladnout.

6 komentářů:

 1. Zrovna jsem zadělala těsto, protože nám zbyly kvasnice z pečení pizzy :)
  Máme hodně podobný recept, já mám trochu míň cukru a droždí.
  E.

  OdpovědětVymazat
 2. Ty jo, že bych ji příští rok zkusila? Vypadá nádherně, Jani! :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Jani děkuji za přání i Tobě vše nejlepší, krásný rok 2015, který bude pro Tebe i Tvojí rodinu rokem zvláštním, kouzelným hodně štěstí Vám všem, moc pozdravuji! Já jsem vánočku letos pekla dvakrát :-))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sonio, děkujeme moc:-) A vánoček není nikdy dost ;-))

   Vymazat

Děkuji za milé komentáře;-)