čtvrtek 26. února 2015

Tátové čtou dětem!

O tom, jaký máme doma postoj ke knihám, knihovnám a čtení celkově, jsem se již zmiňovala mnohokrát. S mužem se střídáme pravidelně v ukládání Mláděte ke spánku a opravdu každý den mu věnujeme čas na čtení před spaním. Vždycky mi to přišlo naprosto normální a měla jsem nejspíš trochu naivní pocit, že to tak určitě dělá většina rodin/rodičů. Realita je ale, zdá se, trochu jinde...Jsem šťastná, že můj muž je z těch, kteří  dětem čtou a moc by mě potěšilo, kdyby takových tátů bylo kolem mnohem, mnohem víc.Víte že:

-chlapci čtou výrazně méně než dívky a tento rozdíl se ještě s věkem dále zvyšuje? 
 V dospělosti čtou muži výrazně méně než ženy. A často místo knih berou do rukou pouze noviny  nebo časopisy. Chlapci nemají ve svých otcích dostatečný vzor, protože otcové sami nečtou. Přitom  výzkumy ukazují jasnou souvislost mezi čtením dětem a pokroky ve škole.

-denně čte dětem v 1.–3. třídě ZŠ kolem 22 % matek a pouze 9 % otců. Průměrná doba společného čtení rodičů s dětmi je zhruba 25 minut.

-rodiče mají zásadní vliv na výběr knih a pozdější čtení svých dětí

-doma čtou dětem hlavně maminky a více dětských čtenářů je tím pádem také mezi dívkami. Tatínkové by proto mohli být vzorem hlavně pro své syny. Z řady průzkumů vyplývá, že čeští tátové čtou daleko méně, než maminky. Dětem čte asi 60 % maminek, potom následují babičky a tatínků je jen 16 %. 

-podle průzkumu Národní knihovny v roce 2014 všeobecně většina rodičů považuje čtení za jeden z klíčových faktorů vzdělání svých dětí. Dětem však čtou především maminky.

Kampaň  Liga otevřených mužů by to ráda změnila a tatínky by ke čtení chtěla nalákat a proto ve spolupráci se Svazem knihovníků zahajují společnou kampaň Tátové čtou dětem, vycházející především z toho, že v rodinách vedou děti ke čtení spíše maminky. 
Probíhá již od ledna  v knihovnách, ale také na sociálních sítích. Jejím cílem je přiblížit dětem čtení a podpořit otce, aby byli v tomto směru pro své děti vzorem.


V knihovnách skip(svazu knihovníku a informačních pracovníků) se vyhlašuje soutěž o čtenáře Tátu. Táta čtenář by měl splnit následující kritéria:

-v roce hodnocení má nezletilé dítě/děti,
-v roce hodnocení je on i dítě/děti čtenářem knihovny,
-zúčastňuje se aktivit knihovny

V průběhu března, jakožto měsíce knihy, budou vyhodnoceni tátové čtenáři nejen jednotlivých knihoven, ale také všech krajů a celostátní vítěz bude slavnostně představen na předávání cen Magnesia Litera:-)

Čtěte svým dětem, jednou vám za to poděkují! :-)


15 komentářů:

 1. u nás se čte až poslední cca měsíc, do té doby o to dítko nestálo a tatínek u ns čte velmi velmi výjimečně a přiznám se, že mi to nevadí, s tatínkem se objevují holt iné věci :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. každý to má jinak:-)) já protože jsem odjakživa tuhle představu měla, tak jsem se to snažila aplikovat. A zadařilo se:-)

   Vymazat
 2. To by ten tatínek musel při tom ukládání do postýlky a čtení být alespoň někdy doma :) ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Andreo, to je druhá věc. Ne vždycky to vyjde. Ale tak jednou za čas snad...:-)

   Vymazat
 3. Je to presne tak, navyk citat maju v rukach rodicia. Vyborny clanocek.

  OdpovědětVymazat
 4. Krasny clanek ... kez by cetlo vic rodicu, ty statistiky jsou spis smutne. Mamka mi cetla kazdy vecer ... do knihovny jsem s ni chodila od miminka a jeste pred prvni tridou uz mela vlastni prukazku. Tata mi asi necetl moc nebo si to nepamatuju :-/ Moni

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moni, alespoň maminka, základ nějaký máš:-) Mě se moc líbí, když se rodiče dokáží o výchovu i péči dělit. Protože děti potřebují oba dva:-)

   Vymazat
 5. U nás je to teď naopak. Když jsme měli jen syna (nyní 2 a čtvrt roku), tak jsme se ve čtení před spaní střídali. Před třemi měsíci ale přibylo mimčo a museli jsme si ukládání rozdělit. Já uspávám prcka a manžel staršího - tudíž mu i čte. Často ale prohlížíme knížky i přes den, hlavně když mladej trůní na nočníku :). Jana

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, také prohlížíme přes den a aktuálně řešíme i to, jak budeme ukládat dvě děti. Doufám, že se to zase nějak hezky ustálí:-)

   Vymazat
 6. pekny clanok. u nas je to teraz s vecernym citanim 1:1 (s ukladanim do postielky sa striedame a citanie patri k uspavaciemu ritualu).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. přesně jako u nás. Taky to chvilku trvalo, než se to ustálilo, ale myslím, že to teď stojí za to:-)

   Vymazat
 7. Svetry, které vaše dítka zahřejí

  http://www.zipik.cz/29-svetry

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)