středa 5. srpna 2015

Světový týden kojení

Určitě už jste si všimli, "mamablogovým" světem se ta informace rozšířila poměrně rychle. 
Od 1-8 do 7.8 probíhá Světový týden kojení. 

Tento týden každoročně vyhlašuje WABA (The World Alliance For Breastfeeding Action), což je mezinárodní síť jednotlivců a organizací, které se zabývají ochranou, propagací a podporou kojení po celém světě.
Každý rok je světový týden zaměřen na určité téma - letošní rok se nese v duchu "Kojení a práce - ať to spolu funguje!".


Já osobně to mám trochu složitější. Když se mi narodil Mládě, měl 2920g a byl tak maličký, že kojit na úplném začátku vůbec nepřicházelo v úvahu. Přes veškerou snahu, krmení přes stříkačku, odstříkávání, používání odsávaček, nástavců a další libůstek, jsme to po necelých dvou měsících vzdali. Tedy asi spíš já. Protože vůbec nepřibíral tak jak by měl i po neustálém kojení. Chodili jsme tehdy každý týden dvakrát na převážení, což se stávalo mojí noční můrou. A právě proto jsme se rozhodli, že než nás oba trápit(jeho hladem a mě stresem), bude lepší kojení ukončit. Stalo se...

S miniMládětem to bylo úplně jiné. Se svými čtyřmi kily se měl čile k světu a hned po prvním přiložení se přisál. Paráda. V porodnici se cpal a cpal, váha mu neubývala(s Mládětem nás nechtěli pustit domů, protože nechtěl přibrat) a všechno vypadalo ideálně. Zbývalo jen vyřešit kojení během školy a i to se povedlo, díky dokonalé organizaci a samozřejmě díky pomoci mého muže, který mi na kojení miniMládě přivezl, byl ochoten ho vozit kolem školy v kočárku a tak dále. Bylo to náročné, ale drželi jsme se velice statečně(když tedy pominu jednu cestu do nemocnice se zánětem).
Během třetího-čtvrtého měsíce už kojení přestávalo stačit. A já jsem se opět stresovala, řešila, že neumím pořád nakrmit své dítě, že to nejde, že pije málo, že nemám víc mléka, že to nestačí. A on (opět)nepřibíral a plakal a měl hlad. U pediatra jsme se dohodli, že zkusíme půl na půl, budu stále kojit, ale přidáme trochu umělého mléka.. Pomohlo to výrazně. Já jsem se dala dohromady a miniMládě byl opět spokojený.
A setkala jsem se už i s dost ostrými pohledy, když krmím miniMládě z lahvičky. Ale budiž:-)

Můj názor na kojení je zcela jasný. Je nenahraditelné, o tom absolutně nepochybuji. Důležité je ovšem i to, jak se kojící maminka cítí. Já jsem v úplném zoufalství, když měl i po kojení hlad řešila, že nejsem dobrá máma, když tohle nedokážu. Samozřejmě to zpětně vidím jako blbost, ale i takhle jsem se zvládla vystresovat. A to už byl ten špatný krok.

Takže ať už kojíte, nebo z nějakého důvodu nemůžete, žádný stres. Spokojené a šťastné děti jsou to nejdůležitější!

Moji spokojení kluci. Bonusová otázka: Který je který?:-))) Koho by problematika kojení zajímala o trochu víc:

-Seminář o kojení se bude konat v pátek 7.8. od 16:00 v Praze, Karlíně. V případě zájmu je třeba se    ozvat na e-mail: tereza.cerhova@feedo.cz, protože počet míst je omezen.

-Protože Feedo se zapojilo do Světového týdne kojení, připravilo pro vás slevy na vybrané značky a  produkty, odsávačky, Avent výrobky s dárkem, NUK 30 % na vše, MAM s dárkem a  Nutrimama. 
 
-Na Feedo blogu budou každý den publikovány nové články, zaměřené na problematiku kojení.

-Pro maminky, které potřebují s kojením speciální linka, na které zastihnete laktační poradkyni, která   ráda s čímkoli poradí. Telefon - 778 750 915 

1 komentář:

  1. Jani, ano, vystresovaná matka je nejhorší možná varianta, vyřešilas to bravurně, myslím :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)