pondělí 4. července 2016

prázdniny/Techmania

Když jsme Mláděti nabízeli ať si vybere na první prázdninový víkend program podle svého přání, prohlásil, že rozhodně chce do nějakého muzea. A my jsme se rozhodli, že to trochu ozvláštníme a místo do klasického muzea, vezmeme kluky do Plzně do Techmanie
A ukázalo se to jako naprosto dokonalá volba, protože to bavilo oba(i když každého samozřejmě jinak) a užili jsme si to komplet všichni. Já až tak moc, že jsem v autě vyčerpáním odpadla stejně jako kluci. 

Interaktivní expozice, kde si děti i rodiče mohou společně vyzkoušet, zažít dobrodružství, naučit se něco z fyziky i chemie, nebo si prozkoumat do detailu třeba to, jak to funguje na letišti, nebo si prohlédnout lokomotivu. Bylo toho opravdu hodně a spousty jsme si toho museli nechat na další návštěvu. O to víc se ale těšíme, až přijedeme příště.

Všem, kteří tápou kam vzít své děti mohu jedině doporučit. 
Mimochodem, ač mají oba kluci trochu živější období, tady nestihl zlobit ani jeden!Letištní kontrola zavazadel! 


Opravdu nejvíc bavil kluky Vodní svět. Nejen, že si mohli prohlédnout koloběh vody.....ale třeba si vyzkoušet s malou lodičkou, jak funguje zdymadlo. Mládě to zažil na lodi minulé léto doopravdy, ale tady to konečně trochu pochopil. A odcházel odtud s úplně mokrým tričkem :-))V sekci Malá věda, která je určitě pro ty úplně maličké děti, si to užili společně. Mládě se zrovna snaží odplout s lodičkou a plavčík pečlivě sleduje co se bude dít :-) A já jsem pak s nimi plula taky, hráli jsme "vodní" bitvu s dětma kolem a vlastně se ani nedivím, že jsem pak hned usnula! Mládě mi pak řekl, že jsem hustá máma(nejvíc nejlepší pochvala!) :-)


Nejdřív to vůbec nechtěl zkoušet a pak odmítal odejít. Obří, mýdlové bubliny :-))

 "cože...doskočil jsem tolik co kočka! To bude mít babička radoooost" :-)))


Přidávám ještě přehled toho, jaké expozice lze v Techmanii nalézt.

Chemistři zve na cestu do fascinujícího světa chemie. Poznejte víc o vodě, oleji, ohni, vůni, zápachu nebo chemických sloučeninách. Seznamte se s netradiční periodickou soustavou prvků, která vám prozradí, kde se s kterým prvkem běžně v životě setkáváte. Expozice pochází z holandského Continia.

Vzhůru dolů původem z finského science centra Heureka zve návštěvníky do hlubin Země. Vydejte se na cestu důlními štolami hlouběji a hlouběji. Poznejte vrstvy zemské kůry a pláště, seznamte se s těžbou nejrůznějších nerostných surovin a nechte se překvapit zjištěním, kolik z nich potřebuje ke svému fungování třeba vaše kuchyně.

Budoucnost na talíři. Každý den musíme tělu dodávat živiny a vodu, ale z této biologické nutnosti se stala kulturní a průmyslová záležitost. Jídlo je jedním z nejdůležitějších témat dneška a jeho význam stále roste.

Expozice Vesmír. Vydejte se na cestu od hladiny moře až na nám známý konec vesmíru, ze které se nebudete chtít vrátit.

Top secret přibližuje svět tajných agentů i běžných bezpečnostních kamer. Odemkněte zámek trezoru, vyslechněte tajné konverzace nebo přelstěte senzory.

Člověk a zvíře expozice vystavěná kolem tematických celků zaměřených na smysly, stavbu či výkon lidského těla nás představuje jako bytost logicky patřící mezi živé organismy naší planety.

Vodní svět láká k hrátkám s vodou. Z mraků až do přehrady, z nádrže vzhůru – cesty vody jsou rozmanité. Co všechno umí a dokáže? Pohrajte si s ní. Voda je živel a zázrak.

Malá věda je expozice pro návštěvníky od tří let. Najdou tu stroj času, hrající schody, kaleidoskop, skluzavka nebo dobývání hradu. Hravé poznávání fyzikálních zákonů. Skutečná škola hrou.
Člověk a zvíře srovnává člověka se zástupci živočišné říše. Jaký stisk má čelist aligátora? Kolik vody je v těle medúzy? Kdo předhoní slepici?

Edutorium je zaměřené na výuku fyziky. 60 zdejších exponátů klade důraz na interaktivitu, návštěvníci jsou tedy vybízeni, aby se jich dotýkali a hravou formou tak zjišťovali mechanické, optické či akustické vlastnosti, na jejichž základě fungují.

MáToHáček je soubor vědeckých hraček a hlavolamů.

150 Let průmyslu v plzeňském kraji. První laminátová lokomotiva na světě. Nejstarší dochovaná elektrická mašinka ze Škodovky. Jediný existující trolejbus ŠKODA 3 Tr3. A zdaleka nejen to.

Entropa  kontroverzní symbol českého předsednictví EU našel svůj nový domov v Techmanii.

2 komentáře:

Děkuji za milé komentáře;-)