pondělí 5. prosince 2016

tipy/dárky pro kluky

Mých pár tipů na dárky pro zvídavé kluky, malé kutily a nebo nadšená batolata :-))
U nás vedou jednoznačně knihy. Ale kdybych jimi kluky zavalila, tak by je to asi úplně nanadchlo, snažím se tedy krotit. Knihy sice vedou, to je fakt, ale mám i pár dalších věcí k tomu. 

Mládě už ví, jak se na svět dostal, je to jedno z jeho oblíbených témat. Občas chce slyšet, jak se narodil on, nebo vyprávět jak se narodil bráška a sám navazuje na moje vyprávění "a pak jsem přišel já a brášku jsem poprvé viděl. A vozil ve vozíčku po chodbách"). Tohle téma ho prostě hodně zajímá a rád se jím probírá. Vybrala jsem tedy knihu, která se mu bude moc líbit. Cesta na svět. Příběhem čtenáře provází malý předškolák, který zjišťuje, jak přišel na svět on a jakým způsobem se brzy narodí i jeho očekávaný sourozenec. Chce vědět, co dělají miminka v bříšku, jak se tam vlastně dostala a proč jsou tam tak dlouho, kdy vylezou ven a proč i tatínkové nemohou mít děti a proč a jak to a ono… a máma s tátou trpělivě vysvětlují a kreslí… a malý Eda vypráví dětem, co už ví…Čtivě napsaná a bohatě ilustrovaná kniha, na jejímž obsahu se jako odborní garanti podílela také psycholožka a gynekoložka, je určena pro malé školáky i předškoláky. Zkrátka pro všechny děti, které se začnou ptát, jak přišly na svět.


Jakmile Hravouka vyšla v dotisku, hned jsme jí objednali a těšíme se. Tedy já a Atom, jak se bude tvářit Mládě, to je zatím ve hvězdách. Hodně jsem si nadávala, že jsem jí nekoupila hned v té první vlně. Myška žijící v podzemní noře je vypravěčkou, průzkumnicí lesa, sadu i rybníčka: obkresluje tvary pecek, ohryzává mrkve v zemi a přemýšlí jak rozdělit plody na ovoce a zeleninu, zkoumá stáří lesa podle letokruhů a loví živé brouky na kousek syrového masa. Všechno pak pečlivě zapisuje do svého sešitu a radí, jak si vyrobit herbář nebo udělat zahradní jezírko.


 Mládě chce být dřevorubec, kutil a vůbec chce řezat, sekat, kácet, měřit a tak dále. Všichni, kdo čtete, tak víte. Nejde to jinak. Pro podobně nadšené kluky je tenhle dřevěný kufřík s nářadím ideální. Všechno je ale opravdu funkční, takže je lepší pracovat pod dozorem některého z rodičů. A vhodné (alespoň za mě) je tohle nářadí pro děti starší 5 let.

Dárek pro oba dva. Nikdy bych to neřekla, že to kluky takhle chytne. Co víc, že to chytne i Mládě, který už je dost velký. Doma máme Sensory blocks(přečíst si o nich můžete TADY) a chceme je doplnit ještě o tuhle Rainbow sadu.
Stavíme většinou společně a baví to i mě, takže nebylo co řešit.


Lední medvědi odcházejí za štěstím. Jinotajné vyprávění o rodince ledních medvědů hledajících nový domov. Podaří se jim zapadnout a zároveň se nevzdat tuleního masa a lásky k polární záři? Text Jany Šrámkové je doplněný ilustracemi Terezy Šedivé. Mikropříběh s otevřeným koncem zaujme malé čtenáře medvědy ve svetrech a kulichách, ty velké svou naléhavostí. Vydáno v nakladatelství Běžíliška v edici Mikroliška+, která spojuje formát edice Mikroliška a leporelo: závažnější knihařské provedení nabízí menším dětem pohodlnější prohlížení, starším pak témata s přesahem pro každého, kdo ho bude chtít najít.
Doufám, že s MiniMládětem(nebo s oběma!) poroste a budou v ní nacházet pokaždé něco nového. Klasické leporelo. Všechno je to na zahradě. Už když jsem ho měla možnost prohlédnout si ho poprvé, bylo jasné, že do dětské knihovny musí patřit. Obrázky Filipa Pošivače: jsou laděné do matných zelenohnědožlutých barev, ve kterých o to více vyniknou jemně modré kosatce nebo výrazně červené náprsenky ledňáčků. Uprostřed toho všeho si hrají dvě malé holky, vesele promlouvající básničkami Petra Borkovce. Opět z nakladatelství Běžíliška.

Tenhle roloped jsme měly doma. Strašně moc dlouho. Ségra do těch plastových koleček naházela rozlámané špejle a při každém otočení kol to nesnesitelně rachtalo! :D Takže když jsem ho viděla v nabídce Hugo chodí bos, tak mi bylo jasné, že letos to vyjde. MiniMládě už určitě bude chtít jezdit. A já se budu nostalgicky dojímat. 

3 komentáře:

 1. Cestu na svět mám v hledáčku už nějakou chvilku. Nechce se mi hrát na čápa a vránu. Hravouka vypadá skvostně, Mláděti se bude líbit:)

  OdpovědětVymazat
 2. Poprvé v životě slyším slovo roloped, ale strašně se mi líbí! :D
  A to nářadí je teda úžasné :)

  OdpovědětVymazat
 3. No to odrážedlo jsem měla takyyy <3 srdcovka total!:-D

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)