neděle 21. května 2017

Noc literatury Nymburk

Pokud čtete můj blog pravidelně, tak jistě víte, že jsme i s klukama každoročně navštěvovali Noc literatury v Praze. Můj vztah ke knihám, čtení a podobným akcím je velmi vřelý a rozhodla jsem se to učit i své děti. Několik let jsem si pohrávala s myšlenkou, zorganizovat čtení i v Nymburce. Míst, kde se dá číst, se nabízí poměrně dost, vztah k literatuře by tady taky nějaký byl...Chvilku to bylo především jen o takovém tom povídání "proč to jako nikdo neudělá?" a až pak mi došlo, že když to nedělá nikdo další, budu do toho muset jít já. Samotné se mi nechtělo, protože vím, že zorganizovat jedno čtení je docela náročná akce, natož větší počet. Úplnou náhodou jsem se dozvěděla, že knihovna a hlavně některé milé knihovnice, smýšlí velmi podobně jako já. A pak už to vlastně šlo (skoro) samo. 


Od podzimu se náš tým scházel, vymýšlel, řešili jsme, mejlovali, ladili...V počtu pěti lidí(protože do týmu nutně musím započítat i Atoma, bez něj by to fakt nevyšlo) jsme se rozhodli, že do toho jdeme. 

10.května v šest hodin se opravdu začalo číst. Protože se jednalo o první ročník, rozhodli jsme se, že čtyři místa na čtení, čtyři zajímavé knihy a k nim čtyři herecká jména, budou úplně akorát. 
Nikdo z nás netušil, jestli tahle literární akce má nějakou reálnou šanci. Ale já i přes svůj chvilkový neoptimismus, jsem věřila, že to prostě musí dobře dopadnout. 
S úderem šesté hodiny se tedy opravdu začalo uvádět a číst! Posílaly jsme si mezi sebou zprávy o počtu lidí i o tom, jak to kde vypadá. Vypadalo to dobře. Lidi přišli a chodili celý večer.

Uváděla jsem v Turecké věži herce Jakuba Žáčka a knihu Celý život, rakouského spisovatele Roberta Seethalera

V Židovské synagoze četla herečka Vanda Hybnerová z knihy Morfium, polského autora Szczepana Twardocha.
Ve Farní zahradě četl herec Lukáš Pavlásek z knihy Běsi, co mě sužují, belgického autora Patricka Declerca.V kavárně Cafe Society četla herečka Lenka Krobotová z knihy Geniální přítelkyně italské autorky Eleny Ferrante.
Občerstvení připravila Markéta z blogu Pochoutka. Postarala o dokonalé cateringové služby a o to, aby (nejen) interpreti měli co jíst i pít. A jako podpora a pomoc se mnou celý čas trávila nejen ona, ale i Tereza v Turecké věži.  Potřebovala jsem to moc, takže jim oběma děkuji za skvělou podporu!
Stejné poděkování platí i pro všechny výše zmíněné herce, kteří opravdu nádherně četli z vybraných knih a všem, kteří si je přišli poslechnout. A taky celému týmu. Možná to vážně má budoucnost :-)


3 komentáře:

  1. Vychováváš děti, máš úžasnou rodinu, děláš bezvadný akce, stále se vzděláváš. Já Tě z celého srdce obdivuji, tleskám a chci mít z poloviny energie, co Ty. Jako TY BLÁHO! <33

    OdpovědětVymazat
  2. Vaše Mláďata na Vás musí být nejvíc pyšná! Úžasná práce:o)

    OdpovědětVymazat
  3. taková jména! No úúúžasnééééé. Obdivuji, smekám, tleskám a trochu závidím. Jsi fakt skvělá<3

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)