úterý 13. června 2017

na výletě II/Vodní dům

Další část našeho sobotního výletu se odehrávala o malý kousek dál. Stále v Hulicích, ale ve Vodním domě, který je asi o 1 km vzdálený od Včelího světa. Takže pro nás naprostý ideál. Vodní dům je moderní budova zasazená do přírody u vodní nádrže Švihov. Nadšení jsem u kluků tak nějak očekávala. Vodu milují oba, když můžou cachtají se v každé louži, kterou potkají, takže úspěch předem zaručen.

Už samotné atrium vodního domu je úžasné. Umělý vodopád, soustava různých čerpadel, mlýnků a dalších vodních prvků, které mohli vyzkoušet a samy pohánět vlastními silami. Různé cestičky, kterými se vesele brodili, stavěli přehradu a nebo jen tak blbnuli ve vodě. A protože bylo hezky, mohli si tam hrát na dvakrát. Před vstupem na samotnou výstavu i po tom, co jsme si všechno prohlédli a poslechli. Zůstali jsme tam opravdu  dlouho, skoro do úplného unavení(to s tím unavením jsme si mysleli my, naivní rodiče. Ve skutečnosti se po deseti minutách oklepali a měli zase oba energie na rozdávání). Co je ovšem zásadní-rozhodně zabalit oblečení s sebou. Rozhodně se vyplatí, protože děti si vodu užívají se vším všudy.


Vnitřní expozice je rozdělena do několika sekcí a každá z nich se týká jiné tváře vody.
První část je nazvaná Vodní mikrosvět. Mohli jsme tu vidět vodní organismy, které nejsou pozorovatelné pouhým okem. Umožňují to zvětšené modely, mikroskopy a makrofotografie.
Druhá část se jmenuje Podvodní makrosvět a představuje vodní rostliny a zvířata. V několika akváriích se zde budou prohání ryby i vodní hmyz. Ve sluchátkách jsme si poslechli třeba pořádnou bouřku, nebo příjemný déšť, odpočinuli si na velkých polštářích. MiniMládě mával všem rybičkám v akváriu, moc se mu to líbilo.

V části nazvané Mokřadní život jsme si prohlédli přírodní scenérii na břehu poslechli zvuky a hlasy ptáků a žab. 

V poslední části expozice, nazvané Pitná voda a koloběh, jsme se z přírody dostali do našeho světa. Protože ani my lidé se ale bez vody neobejdeme, naopak jí velmi potřebujeme. Klukům se moc líbilo pumpovat vodu a sledovat její koloběh. Povídali jsme si o tom, že většinu lidského těla tvoří voda a celkově to kluky moc zaujalo. Možná Mládě o něco více. 


Návštěva Vodního domu je vhodná pro všechny věkové kategorie.  Expozice je navržena tak, aby učila prostřednictvím neobvyklých zážitků a zajímavých pozorování a významnou roli lidské smysly. Myslím, že spojení Včelího světa a Vodního domu, můžeme s klidem doporučit. Byl to prima výlet.

2 komentáře:

  1. To je takhle blizoučko sebe? Jupí, letní rodinný výlet jak vyšitý. Díky za skvělý tip!

    OdpovědětVymazat
  2. Podle fotek naprosté bájo:) Jako letní výlet to možná zkusíme, cokoliv co má něco do činění s vodou u nás frčí:)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)