pondělí 12. června 2017

na výlete/Včelí svět

Slibovala jsem dětem a taky sama sobě, že hned jak budu mít prázdniny, pojedeme na výlet. Co na výlet, budeme jezdit na výlety pořád, budeme si hrát, objevovat, zkoušet a poznávat nová místa i věci. A protože držím své slovo a měli jsme první opravdu "svobodný" víkend jen pro nás. Doma jsme se tím pádem moc neohřáli. V pátek jsme nabrali sílu u bazénu a v sobotu jsme byli od rána na cestách. Naším cílem se staly Hulice, malá vesnice kousek od Žďáru nad Sázavou a jako první jsme tady navštívili interaktivní výstavu s názvem Včelí svět. 
Já totiž miluji med. Opravdu moc, jako malá jsem dokonce nejraději u babičky sedávala s lžičkou a sklenicí medu. To už dneska nedělám, ale i tak ho mám pořád moc ráda. A jestli vy taky, tak mi věřte, že po návštěvě téhle výstavy si budete chtít dát minimálně chleba s medem. Nebo medový perníček. Ten už si na rozdíl od toho chleba, můžete koupit dole v obchodě s "medovým zbožím".

Expozice vznikla ve zrekonstruované budově bývalé obecní školy. Nás jako první nás zaujal "hmyzí hotel" na zahradě, která bývalou školu obklopuje. Hmyzí hotel je vlastně takový příbytek pro včelky samotářky, případně i další hmyz. Moc se mi tenhle nápad líbí a uvažovala jsem, že si pořídíme na zahradu něco podobného. Zatím je to ovšem ve fázi rozmýšlení. 
Samotná výstava je rozdělená na několik částí. Ve spodním patře dozvěděli, na kterém kontinentu žije který druh včel, jak to vypadá v úlu, nebo jak vznikají plástve. Všechno o včelí královně, včelách dělnicích či trubcích a jakou mají úlohu ve včelstvu. Kluci si mohli poslechnout zvuky včel, nebo si pohrát. My jsme si zatím mohli přečíst, co musí včelař udělat, aby získal med a jak se musí o včely starat, aby přežily zimu.
Expozice ovšem nespoléhá jen na ten vizuální dojem. Využívá i dalších smyslů včetně čichu (různé druhy pylu), sluchu (rozdíl mezi včelami v úlech a těmi divokými) i hmatu.
V patře je největším lákadlem nazvětšovaná napodobenina pláství, kde si děti (i dospělí) budou připadat skoro jako uvnitř včelího úlu. Tady jsme strávili mnoho času. Oba kluky tohle nové prostředí bavilo nejvíc. Mnohokrát proběhli "úlem" tam a zpět, mnohokrát zkusili, jestli se jim do plástve vejde hlava, že to tam krásně voní. MiniMládě se pokusil odnést vystavené včelí vosky:-))


Mládě s Atomem se pak šli podívat na krátké filmy do vedlejší místnosti a my jsme s MiniMládětem zkoušeli, co všechno se musí udělat, abychom med získali. Ovšem na filmy jsme se došli podívat samozřejmě potom taky. "To si nemůžeš mami nechat ujít!" hlásil Mládě a bylo jasno. Takže jsme chvilku koukali společně, pak proběhla výměna dětí a já zbytek výstavy prošla s Mládětem, zatímco kluci počkali na zahradě.  

Celkově jsme tam byli asi hodinu, možná o maličko víc, protože MiniMládě se rád vrací a okukuje všechno na desetkrát:-) A myslím si, že s klidným svědomím, můžeme výstavu doporučit. Bylo to super, poučné a zároveň zábavné. Kluci se nenudili, neprocházeli jsme kolem vitrínek na které se nesmí ani sáhnout, naopak. Smutná jsem byla jen z toho, že v obchodě neměli Medovou čokoládu. Na tu jsem se těšila a zrovna nebyla. Ale máme doma jiné medové dobroty, takže je všechno v pořádku. Čokoláda snad jindy.

7 komentářů:

 1. Gratuluji k prázdninám. Kluci už jsou fakt velcí, ještě před chvilkou byli oba na kočárek<3 A díky za tip na supr výlet, takové výstavy já moc ráda:)

  OdpovědětVymazat
 2. Dalším krokem bude pořízení včelstev na zahradu?
  Já bych u těch svých vydržel celý den.
  A když jsme se ženou v sobotu vytočili náš (jejich) první med, to je teprve laskomina. Když vidíš, jak staví své dílo a plní ho sladinou, kterou zahušťují do patřičné konzistence. Poté zavíčkují celou plástev a ty máš v ruce těžký rámeček plný medu. Ten doneseš domů, odvíčkuješ a ta sladká tekutina ti stéká úplně všude....
  Omlouvám se všem, kterým tečou sliny.
  Hroch z Hrochburgu

  OdpovědětVymazat
 3. No bááájo, tam chcii! Ale úplně nejvíc. Díky za hezký report a supr tip na výlet:o)

  OdpovědětVymazat
 4. Ty plástve, no tak ty bych chtěla domů. Jako poličky<3

  OdpovědětVymazat
 5. Janino, Ty jsi prostě skvělá mamka<33

  OdpovědětVymazat
 6. Ahoj Jani, díky za super tip na výlet. Tam se určitě podíváme. Na oplátku doporučuji třeba https://houbovypark.cz/ , http://www.zemeraj.cz/ nebo http://www.zemedelske-muzeum.cz/uvod/. Vše tady na jihu. Martina Jurčová

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj, krasny vylet ;) Ten hmyzi hotel - ten jsem potkavala na kazdej roku jednu chvili, az jsem si zjistila k cemu je a rozhodla si taky takovy poridit. Bohuzel nemam naradi ani material na vyrobu, tak jsem hledala na internetu a nasla tyto super stranky - https://www.dilnahammer.cz/ kde vyrabi hmyzi hotely, ptaci budky a podobne a objednala si. A je uzasny.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)