čtvrtek 20. července 2017

prázdninové cesty/Rumcajsova jeskyně

Naše další prázdninové kroky, byly přímo pohádkové. Vzali jsme kluky na výlet a krásnou procházku k Rumcajsovo jeskyni. Byli jsme na tomhle místě už před dvěma lety, ale tehdy s kočárkem a MiniMládětem, který si to ještě nemohl pamatovat. Taky začínal podzim, byla mnohem větší tma a les byl neskutečně tajemný. Taky to byla to jedna z našich posledních výprav toho roku(pak jsme si obuli lyže a nesundali je do jara:-). A protože ke Dni dětí od nás dostal právě MiniMládě knihu o Cipískovi, byl tenhle výlet ve vzduchu už hezkých pár dnů. Ale tentokrát už úplně bez kočárku a hezky pěšky a navíc se sluncem nad hlavou.
A kam jste tedy přesně jeli? Asi pět kilometrů od Jičína se nalézá obec Brada, ve které se můžeme podívat právě k Rumcajsově jeskyni, ale také ke zřícenině Brada na stejnojmenném vrchu. Zaparkovali jsme u penzionu Brada a odtud jsme se vydali na pěšky. Zatímco cesta k jeskyni je poměrně hezky sjízdná i pro kočárky, na zříceninu už to tak snadné není. S kočárkem bychom to museli určitě vzdát. Bez něj jsme to zvládli všichni čtyři poměrně dobře. 
Samotné Rumcajsovo obydlí se nachází pod typickou pískovcovou skálou a uvnitř je to zařízené tak, jako kdyby celá rodina, tedy Rumcajs, Manka i Cipísek, šli jen někam na procházku. Kluci se taky pořád otáčeli, jestli se náhodou nevrací domů. Nechali jsme jim alespoň vzkaz v knize, MiniMládě prohlédl Cipískovo hračky, zjistili jsme, že mají v jeskyni pilu. Mládě totiž ve volných chvilkách neustále něco kutí a řeže si polínka, což od něj brácha už odkoukal a na pily všeho druhu jsou teď oba velmi zatížení.
Další část výletu byla ve znamení procházky lesem, sbírání borůvek, objevování okolních krás, taková letní pohoda. Mládě se snažil vyšplhat na všechny možné velké i menší kameny a hrál si na horolezce(mimochodem jako malá jsem dělávala jako dítě úplně to samé a každý větší kámen jsem zdolávala jako horolezec). Ani jeden se kopců moc nebojí, takže jsme si to užili. Les mají oba rádi a my také, takže to bylo moc fajn.

Na zříceninu, která vlastně není klasická zřícenina, ale jsou to jen její pozůstatky, jsme se dostali také. Kopec už byl (pro děti) náročnější, ale všichni zvládli. Zvlášť MiniMládě měl obrovskou radost, že je nahoře. Z kopce je hezký výhled na město i okolí a díky informačním panelům jsme si mohli přečíst, na co všechno máme výhled. My jsme si odpočinuli na lavičce a pomalu se vydali procházkou dolů.


Bylo nám docela vedro a kluci ještě nechtěli úplně domů, dali jsme tedy ještě zastávku v Jičíně. Kluci na zmrzlinu a my s Atomem na odpočinek v zámeckém parku a kafe k tomu. Mimochodem, zámecký park je skutečně krásné místo a mají tam docela prima kafe. Na relax nám to rozhodně stačilo, kluci se vyběhali a cestou domů se ze zadních sedaček ozývalo jen spokojené oddychování, spících dětí. A tak to má přesně být :-)


3 komentáře:

  1. Bráchové,jak se patří.Máte milou rodinu.je znát,že pro tyhle dva rošťáky toho chcete udělat co nejvíc.

    OdpovědětVymazat
  2. Les a Rumcajs, správnou cestou je vedete<3

    OdpovědětVymazat
  3. Já vůbec netušila, že něco podobného existuje<3

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)