čtvrtek 3. srpna 2017

prázdninové cesty/DOX

Během dnů, kdy to nebylo s počasím nejlepší a nepřálo našich vlakovým výletům, jsme se vydali do DOXu. Kluky jsem měla v plánu vzít tam už nějaký ten pátek, takže když byla příležitost, bylo jasno. Jen jsme šli v nečekaně větším počtu, což rozhodně ničemu nevadilo, právě naopak. Větší parta dětí=větší zábava. Veškeré případné kňourání jakýchkoli dětí během výpravy okamžitě vytěsňuji, protože to k tomu nějak asi patří. Uvnitř byli všichni úžasní)

Zrovna tu probíhá výstava  BIG BANG DATA, což je vlastně takový výlet do nitra internetu. Přibližně třicítka umělců se tu zabývá tématem informační exploze na internetu spojené s generováním obrovského množství dat. Praha tuto expozici hostí jako jediné město ve střední Evropě.
Výstava návštěvníkům ukazuje nejen to, jak je dnes naše soukromí ohroženo, ale také jak nás těžení velkých dat může obohatit o nové umělecké zážitky. Výstava končí 14.8 2017, takže ještě máte šanci se na ní sami jít podívat. 

Hned na začátku jsme se "probrodili" neskutečnou spoustou fotek. Obří vlna tvořená hromadami fotografií, to jsou fotky nahrané na platformu Flickr během jediného dne. Lidé u těchto fotek nenastavili žádné zabezpečení. Trochu děsivé. A Mládě pronesl, že by si je všechny klidně prohlédl.

Speciálně pro pražskou podobu výstavy vznikla instalace, která promítá na mapu informace o tom, jaké smajlíky lidé právě používají na síti Twitter v Praze.
V další místnosti je na zemi mapa světa, kde jsou jednotlivé země spojeny barevnými čarami, některé mnoha, jiné jen jednou. Například Londýn je spojen s východním pobřežím USA mnoha čarami, ale Kuba jen jedinou a to přes Venezuelu. Instalace tak vlastně předkládá přehledný atlas internetu.


Samozřejmě, že největší těšení ze strany dětí bylo na vzducholoď Gulliver, které předchází doprovodná výstava o její stavbě a o inspiračních zdrojích. Naprosto dokonalý prostor určený pro různé literární akce. Letos byla dokonce součástí festivalu Svět knihy a byla zde naplánovaná různá autorská čtení. Děti ovšem zajímalo úplně něco jiného. Třeba to, jestli se dá odletět(takže až uslyšíte novou verzi Ukradené vzducholodi, věřte, že v tom mají prsty :-)) Uvnitř nádhera, zkoušela jsem si představit, jaké tam to čtení musí být super. MiniMládě jsme odtud nemohli dostat, odmítal se jakkoli vzdálit, jít ven, prostě se procházel a nadšeně mi všechno ukazoval.
Autory 42 metrů dlouhé ocelovo-dřevěné vzducholodi Gulliver jsou zakladatel Centra DOX  Leoš Válka, architekt Martin Rajniš známý svými stavbami akcentujícími souznění s přírodou a konstruktérem je Zbyněk Šrůtek. 


2 komentáře:

Děkuji za milé komentáře;-)