čtvrtek 21. září 2017

prázdninové cesty/V Berlíně I.

Nebo spíš takové ozvěny léta. Dopisovat blog po tak dlouhé době, se mi chtělo pramálo. Najela jsem na užívání si prázdnin, rodiny, cestování a měla jsem pocit, že tenhle úsek ze svého blogu vynechám. Taky jsem chvilku uvažovala, že tenhle blog vynechám ze svého života úplně a budu si pořád jen takhle užívat naprosté pohody. Ale zastesklo se mi tak moc, že jsem tomu dala ještě šanci. A proto, ač už to není nejaktuálnější, píšu o našem letním cestování. 

Tentokrát Berlín, kam jsme se vydali autem a i když cesta tam nebyla z těch nejvíc ideálních, dali jsme to skvěle. To odpoledne jsme zaparkovali v Kreuzbergu před domem našeho kamaráda Járy a čekalo nás milé přivítání, KAFE, hudba, příjemný chaos a před námi super čas, strávený v tomhle městě. Btw na to kafe, který vždycky dostanu rozlámaná při příjezdu, na to se vždycky děsně těším. Takže jsme řekli "čau Berlíne" (ok a teď pravdu, děti to řvaly z okna na ulici) a vyšli jsme mu vstříc. A bylo to krásný! 


Tentokrát jsme to vzali trochu jako dohánění pomyslných restů, v podobě návštěv míst, které jsme si nechávali na "až budou kluci větší". Ta doba nastala právě teď a my jsme si jako náš první cíl dali Reichstag, kam jsme si návštěvu rezervovali předem, abychom se tam vůbec dostali. Ostatně doporučuji všem, kteří se chystají. Bez rezervace to nemá smysl. Několikrát jsme to chtěli dát na poslední chvíli, ale nepodařilo se to. Tentokrát už to vyšlo a po bezpečnostní kontrole jsme mohli nahoru.
Hlavním rysem téhle stavby je velká skleněná kupole, která se nachází na střešní ploše budovy a odkud má každý, kdo sem přijde, dokonalý panoramatický výhled na město a jeho nejznámější turistické zastávky. Takže je krásně vidět Braniborská brána, televizní věž-Berliner Fernsehturm a další. Ve skleněné kupoli se jde nahoru po spirálovité rampě a mohli jsme se dívat na zrcadla uprostřed. Skrz ně je částečně viděn parlament, což znamená, že pokaždé, když je zasedání, mohou návštěvníci sledovat vše, co se dole v Bundestagu odvíjí. Je to opravdu zážitek a "must see" při návštěvě Berlína, zážitek přebije i čekání dole ve frontě, až vás zkontrolují.
MiniMládě se (několikrát) připojil k fotícím se lidem. Takže zdravím ty, kterým můj malý syn dělal na fotkách křoví. Pár si jich vůbec totiž nevšimlo, než jsem si pro něj došla. Nakonec ale zapózovali i pro nás, společně s bráchou a ještě chvilku se objímali. Nával bratrské lásky.


Chvilku jsme se ještě toulali městěm, ale měli jsme za sebou čtyři hodiny cesty, takže jsme se rozhodli nenápadně posouvat zpět. Kluci sice měli spousty energie, ale my jsme potřebovali na chvilku vydechnout a odpočívat. Mládě objevil, že druhý den bude festival. Festival pro něj znamená všechno, kde je podium a hraje se tam jakákoli trochu snesitelná hudba. Takže jsme museli hned zjistit o co jde a slíbit mu, že druhý den tu prostě budeme zas. A jak jsme slíbili, tak jsme i udělali, což se bude možné dočíst v dalším cestovatelském zápisku. 


Jo a k Berlínu patří kecky. A teď teda vlastně vůbec nevím, jestli jsem to náhodou kdysi neslyšela v nějaký povídce Járy Rudiše a jestli jo, tak je to stylovka ne? Já už pár kecek prochodila, ale červený jsou prostě nejvíc. Ty už ke mě prej nějak patří. A nemohla jsem je nechat doma, to dá rozum ne?5 komentářů:

 1. Hlavně nepřestávej psát<33 Co bych pak dělala?:DD Berlín je super, těším se na pokračování:)

  OdpovědětVymazat
 2. Tak za prvé-jste fakt hustá rodina. Cestujete, jste s dětma přesně teď a neodkládáte to na někdy. Za druhé-jsi ta nejhustší máma co "znám" a na dálku obdivuju. A Tvoje kecky miluju, to jsi fakt Ty;o)

  OdpovědětVymazat
 3. Tak mi to vysvětlete. Některé maminky nemají energii ani na tak obyčejnou věc jako popovídání si s dětmi. Vy jim dáváte do života z každého soudku něco. Asi na úkor sebe? Jsou to některé líné maminky, nebo vy chápete o co v tom životě s dětmi je? Jste super:)

  OdpovědětVymazat
 4. Chyběla bys! Hrozně ráda si k Tobě chodím počíst a inspirovat se :)

  OdpovědětVymazat
 5. fotka objímajících se bratrů <33 díky, že zas píšete!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)