středa 25. října 2017

Den židovských památek

Celé léto jsme procestovali, projezdili vlakem, objevovali nová místa užívali si krásného počasí, ale také jsme se rozhodli trochu kluky vzdělávat. Vlastně tak trochu i sebe, protože dozvědět se něco nového není nikdy na škodu. 
V neděli 13. srpna se konal Den židovských památek. Čtyři desítky židovských pamětihodností v Čechách, na Moravě a Slezsku, které mohli lidé navštívit. 
Tento den se sice konal i dříve, letos šlo ale o první oficiální celostátní ročník. Lidé při něm mohli nahlédnout i na místa, která nejsou obvykle přístupná nebo prošla v posledních letech nákladnou rekonstrukcí. Památky byly během neděle přístupné zdarma, případně za snížené vstupné. 
Výjimečně se otevřel i židovský hřbitov v Kolíně, který je po pražském starém židovském hřbitově v Česku druhý nejvýznamnější. 

Naše první zastávka byla v Čáslavské synagoze. Postavena byla v maurském slohu v Masarykově ulici. Dostavěna byla roku 1899 podle plánů, jež vypracoval architekt Wilhelm Stiassny. Je chráněna jako kulturní památka České republiky. Za vstupní částí začínají schody vedoucí do ženské galerie původně s 90 místy. Celkově zde bývalo 250 míst k sezení. Patnáct let po válce byla synagoga využívána jako sklad, od roku 1970 pak sloužila potřebám Městského muzea, přičemž místo s Davidovou hvězdou nahradil městský znak. Při opravě fasády v roce 2008  byl městský znak opatrně sejmut a místo něj bylo osazeno okno s Davidovou hvězdou. 
Synagoga má aktuálně opravenou fasádu, ale uvnitř je to stále smutný pohled. Říkala jsem si ale, že je vlastně štěstí, že ještě stojí. Například synagoga v Táboře takové štěstí bohužel neměla. V roce 1977 byla zbourána. Velmi smutná historie. Naše druhá zastávka se sice netýkala úplně Dne židovských památek, ale i tak bych ji ráda zmímila. Mládě s Atomem, poměrně náhodou, vylezli na vyhlídkovou věž u kostela sv. Petra a Pavla. Původně tam bylo zamčeno, ale když jsme šli koupit v infocentru známky do turistického deníku, Mládě si začal povídat se slečnou za pultem a nakonec z toho byl klíč na věž a vyhlídka. Bohužel bylo jasné, že MiniMládě by to ještě nezvládl, takže jsem s ním počkala dole a hráli jsme si. Půjdeme příště :) 
Naší druhou zastávkou byl Kolín a Starý židovský hřbitov. Údajně byl založen v roce 1418, byl několikrát rozšiřován a poslední obřad zde proběhl roku 1887, kdy vznikl židovský hřbitov nový v Kolíně-Zálabí. Do dnešní doby se zachovalo kolem 2600 náhrobků, jež dobře dokumentují vývoj náhrobních kamenů a hřbitov je tak po pražském Starém židovském hřbitově považován za druhý nejvýznamnější v zemi. Pro nás poměrně zajímavá návštěva, protože běžně na židovské hřbitovy nechodíme. Chvilkama strašidelné, zvlášť náhrobky porostlé břečťanem. Určitě doporučuji návštěvu. 
Mimo Den židovských památek si lze objednat v Kolínském infocentru prohlídku hřbitova. 
Doufám, že za rok se zvládneme podívat na další místa. Podobné akce se mi opravdu moc líbí.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za milé komentáře;-)