čtvrtek 19. října 2017

prázdninové cesty/Allainova věž

Když se vám ještě nechce domů, ale letní pobyt na horách se nenávratně blíží k úplnému konci. Je důležité si tu zpáteční cestu udělat minimálně o kousek zajímavější. A my jsme dobrodruzi, baví nás poznávání nových věcí a domů se nám ještě moc nechtělo. Nesporná letní výhoda, tedy stmívání až pozdě, nám umožnila jednu super zastávku. Kluci tam chtěli, protože někde poblíž se ukrýval portál Déčka, které celé léto aktivně, společnými silami, zachraňovali. Mě zajímala spíš procházka lesem a samotný cíl, tedy Allainova věž. 


Allainova věž se nachází v lese nedaleko města Lomnice nad Popelkou.
Dojít k ní lze z několika stran po turisticky značených cestách. Ty ale nejsou moc vhodné pro kočárek. My jsme šli bez něj, vsadili jsme na to, že MiniMládě to prostě dá. A dal:-) Asi nejlepší cesta je ze vsi Kyje u Jičína-lesem je dlouhá asi kilometr a půl, není to nic šíleného.


V roce 1862 zde postavil knížecí stavitel Pravot z kamenných kvádrů osmibokou vyhlídku.
Vyhlídka v novogotickém stylu pak byla pojmenována po Allainovi, tragicky zesnulém knížeti z rodu Rohanů. Později, když začala chátrat, byla využívána spíše jako posed a vstup na ní byl jen na vlastní nebezpečí.
Nyní už je Allainova věž po zdařilé rekonstrukci a opět slouží kolemjdoucím jako volně přístupná vyhlídka. Sice i nyní je vstup na vlastní nebezpečí, ale to spíše z preventivních důvodů. Žádné nebezpečí v žádném případě nehrozí(samozřejmě v případě, že se na vyhlídce chováte tak, jak máte :)
Asi kilometr od věže by měla být rozhledna Tábor. Na té jsme byli už před několika lety, takže jsme s klukama šli najít portál Déčka a pomalu jsme se u zapadajícího slunce, ploužili opravdu domů. Teda...alespoň na chvilku, protože další dobrodružství už čekalo...








3 komentáře:

Děkuji za milé komentáře;-)