pátek 13. října 2017

Prázdninové cesty/Šindelka

Aneb, jak se Mláděti splnil dřevařský sen. Protože myslivecká a lesnická expozice ho uchvátila tolik, že tam potřeboval jet znovu i s námi. Poprvé to dal na školce v přírodě a jakmile zjistil, že všude je spousty dřeva a taky motorová pila(a ruční a spousty dalších pil a sekyr), nepřestal snít o návratu sem. A chtěl se s námi o ten zážitek podělit. Takže ihned po příchodu odchytil paní u pokladny a zpovídal jí, řekl jí všechno co měl na srdci a pak se rozhodl, že nás bude provázet. 


Expozice je umístěna v žulové budově, známé v Harrachově jako Šindelka. Název  budovy se pojí s dřívější činností – pálily se tady střešní tašky - šindel. V současnosti se tu seznámíte s těžbou a zpracováním dřeva a zjistíte povinnosti a činnosti myslivců.  K vidění je tedy lesnická a myslivecká expozice.Nejzajímavější byl pro kluky model plavení dřeva.  Museli jsme zkusit mnohokrát, než jsme se mohli vydat zase o kousek dál. Vypustitelná přehrada, pár malých dřívek a kluci měli o plavení dřeva hned mnohem lepší představu. 
V patře jsme našli prostor takové malé "přezimovací obory", kde se kolem krmelce s různými druhy krmení sešlo několik lesních zvířat.Mládě se dlouho bavil u poznávání stop, lesních zvířátek. Vyzkoušel všechny a párkrát se i hezky trefil. Na dalších asi pěti místech expozice, běží nepřetržitě krátké videopořady bez komentáře k jednotlivým tématům a v patře je navíc i oddělený promítací kout s projekcí krásných záběrů z přírody.


Rodinné vstupné je tu asi 90kč. Pro někoho je expozice na půl hodinky, my jsme tam zůstali asi o hodinu déle. Bylo nutné prozkoumat každý kout, vracet se, porovnávat, dozvídat se o těžbě i zpracování dřeva, kouknout se na filmy. Všechno muselo být a já jsem to klukům ráda dopřála. Za odměnu si ještě odnesli oplatky a ihned se do nich pustili. Myslím, že se sem s oběma budeme muset příště zase vrátit. Láska je láska :)


2 komentáře:

  1. To je skvělý jak má svůj zájem a pořád ho to drží <33

    OdpovědětVymazat
  2. Mládě a motorová pila, takové štěstí:o))

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)