sobota 23. prosince 2017

knihy/vánoční čtení II.

Pokračování o našich vánočních knihách. Už zítra se všichni budeme těšit z vánočního stromečku, dárků a společných chvil. I k tomu patří pár knihy o kterých bych ještě, ač v rychlosti, chtěla napsat. Možná bych už dávno měla dělat něco jiného, ale nemohu si to odpustit. Hned první kniha je totiž moje vzpomínka na dětství. Mickeyho vánoční koleda
Walt Disney
Jim Razzi
Egmont

Pohádku, která je ve skutečnosti Dickensovo Vánoční koleda, jsem našla jako malá holka pod stromečkem. Ještě během Štědrého večera, jsem si jí celou přečetla. Že jde o známou povídku, jsem pochopitelně zjistila, až za několik let. Ale to jsem už tuhle, možná trochu kýčovitou, ale pro mě krásnou knihu, měla pod kůží. I teď, když jsem dospělá, vidím ji nekritickýma, dětskýma očima. Při každém otevření a začtení se, mám pocit, že jsem se na malou chvilku vrátila do dětství.
Ebenezer je Skrblík, Jacob Marley v podání Goofyho a Mickey Mouse jako Bob Cratchit a samozřejmě několik dalších, "disneyovských" postaviček k tomu. Nechybí ani tři vánoční duchové, jako v pravé koledě. Vlastně jde o takové laskavé podání klasiky, dětem. Čteme pravidelně večer před Štědrým dnem, tuhle tradici jsme s Mládětem vymysleli už před několika lety a stále se drží. A já se stále vracím, alespoň na chvilku, do dětství. 


České Vánoce Josefa Lady
Michal Černík
Josef Lada
BMSS-Start

S touhle knihou prožíváme letos veliký zlom. Ještě loni to byla víc obrázková kniha pro oba kluky a bavilo je, prohlížet klasické, zimní ladovské obrázky. Letos už z ní Mládě poprvé četl. Kniha obsahuje jak krátké básničky s vánoční a zimní tematikou, tak delší vyprávění o tradicích. A právě s těmi krátkými koledami a básničkami, už slavil Mládě svůj čtenářský úspěch. Cukroví, kakao, za okny spousty sněhu a čtení si. Vánoce jsou v téhle knize staročeské a tak kouzelné jak jenom mohou být. Myslím si, že v dětské(i dospělácké knihovně) by neměla chybět. 


Zima-obrázkové příběhy
Rotraut Susanne Berner
Paseka-pro děti


Nejde o úplně typickou vánoční knihu, ale i tak jsem se jí rozhodla zařadit. Za zmínku rozhodně stojí.
Zimu jsem vybrala především pro MiniMládě. Moc nemluví. Tedy mluví, ale potřebuje neustálé podněty. Kniha Zima je beze slov. Nutí nás vyprávět a hledat příběhy na velkých dvoustranách. Na zadní stránce knihy jsou popsané postavy, které v knize můžeme potkat a je přidán i krátký popis. Rotraut Suzanne Bernerová na obrázcích vypráví své malé, vtipné příběhy předvánočního dne, které poutají a bystří pozornost a podněcují fantazii, ale hlavně baví malé i větší děti. Navíc předvánoční atmosféra je tu znát, ať jsme ve městě s ulicemi, doma, na tržišti, v obchodě, nebo parku a nedalekém statku. Zima je fajn, ale...napadlo mě, že se vlastně už teď trochu těším, až si za čas otevřeme Jaro a budeme číst a hledat také v něm.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za milé komentáře;-)