pondělí 11. prosince 2017

knihy/vánoční čtení

V mém vysněném světě existuje knihovna plná knih. Minimálně dvě police v této knihovně jsou jen knihy o vánocích. Znáte ten pocit? Já ho mám pořád. Naše knihovna už je přeplněná, knihy potřebují více místa a začíná to vypadat že projekt "obří knihovna do obývacího pokoje" bude brzy realita. Pro mě to bude znamenat, že si budu moct dokoupit zase další tisíc knih. Blížím se nenápadně i k těm dvěma policím s vánočními knihami. A protože teď, v čase adventním, jsou aktuální, rozhodla jsem se jich pár vybrat a napsat o nich. Příště Vám napíšu, jaká kniha tuto lásku odstartovala a jakou máme knižní tradici večer, před Štědrým dnem. 


Vánoce z celého světa
Karolína Medková
Mária Nerádová
Albatros

Vánoce z celého světa je ideální kniha pro starší, zvídavé děti. Sice je uvedeno, že pro děti od tří let, ale Mláděti se líbí i teď. Nevěnuje se totiž jen našim tradičním svátkům, ale rozšiřuje dětské obzory. Dozvídáme se z ní, jak se slaví Vánoce v Německu, Mexiku nebo Austrálii, z části je to hledací a hrací kniha. Mládě se před časem začal vyptávat, jestli se různé po světě slaví Vánoce jinak, nebo všude chodí Ježíšek a rozdáváme si dárky 24.12 večer. V tu chvíli bylo jasno. Tahle kniha je pro nás aktuální. Měli jsme jí sice přečtenou a prohlédnutou před spaním celou, ale líbí se mu moc. Hodně o tom teď přemýšlí i mluví s ostatními. Líbí se mi, že se učí uvažovat tak, že nejsme sami na světě a naprosto samozřejmě toleruje jiné svátky. Z toho mám obrovskou radost. Trochu mě mrzí, že samotného textu tam bylo méně, než jsem čekala. Ale jako základ rozhodně postačí.

Vánoční knížka
Tereza Říčanová
nakladatelství Baobab

Něco vám prozradím. Tahle kniha s námi v autě, procestovala celé léto. Vážně. Vánoční knihu měli kluci v kapsičce auta během celého našeho prázdninového putování. Dokonce až k moři s námi dojela. A přitom je vážně čistě vánoční. Teď "v sezoně" už jsme si jí přinesli zpět domů, do knihovny. 
Takové milé čtení na dobrou noc. Kniha zachycuje pojetí vánočních svátků u nás, dětskýma očima. Stručně provází adventními, vánočními i povánočními zvyky - vše mile a jednoduše. S minimem textu a maximem ilustrací. Vlastně-musím se přiznat, že stránky s čerty trochu přeskakuji. 
Kluci totiž pořád věří na čerty i Mikuláše a zatím jím to nechci kazit. Za rok už si to ale přečte Mládě nejspíš sám a pak už přeskakování nebude možné.


Zvířátka ve vánočním lese
Suzy Senior
James Newman Grey
Karmelitánské nakladatelství

Zvířátka ve vánočním lese byla vybrána primárně pro MiniMládě. Jak už to u našich kluků bývá, stejně si je nakonec půjčují, nebo prohlížejí společně. Spojení lesa, zvířátek a Vánoc, to je naprostý ideál. Moje srdce pro tuhle knihu zahořelo hlavně proto, že mi připomněla Lesní majáles. Před časem jsme majáles i jeho pokračování, měli půjčené z knihovny. Psala jsem o nich TADY. Abych byla ještě přesnější. Je to takový mix Lesního majálesu a Jezevce Chrujdy s vánočními příběhy. Krátké příběhy ideální pro malé posluchače. Teď, když všichni odpočítávají dny do Vánoc se vážně skvěle hodí.
4 komentáře:

 1. Vánoce z celého světa jsem loni chtěla objednat, ale vždycky jsem to nechala "napotom". Letos už je taky máme doma. Je to hezky vypracovaná kniha, ale mohlo by být víc textu. S tím souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 2. Krásný knížky! Jako malá jsem je milovala a i teď každý rok je manželovi předčítám a naladíme se tak na Vánoce :)

  www.mummysweetbaby.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Minimláděti by se mohla líbit Husa Líza a vánoční hvězda do Petra Horáčka. A pro starší mám ráda Vánoce pro kočku..:)

  web-load.blog.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Vánoce z celého světa, best, best! Jste supr rodiče

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)