středa 21. března 2018

čteme/Hervé Tullet poprvé

V posledních týdnech se nám doma sešlo prostřídalo několik ne úplně hezkých nemocí. Na střídačku nebylo dobře dětem, ani nám. Znáte ten pocit, když už se děti pomalu nudí, chtějí vstávat z postele, ale ještě to není úplně ono? Všechny osvědčené pohádky už přestaly zabírat, většina knížek prohlédnutá. V tu chvíli přišla řada na skoro zapomenuté, ale přesto úžasné knihy Hervého Tulleta. A doslova nás zachránili. Vlastně jsem litovala, že jsem si jich už dávno nekoupila víc!
Před několika lety mi padly do ruky během festivalu Svět knihy a bylo jasné, že je musím klukům koupit. Do nedávna jsme je ještě četli společně, tedy já četla a kluci si hráli. Se začátkem školní docházky u Mláděte, dostaly ale úplně nový rozměr a obě dvě ho zabavily na půl odpoledne. A nejen jeho, připojil se i MiniMládě, kterého barevné puntíky a čmouhy stále dokola fascinují. 
Takže naše znovuobjevení Knížky a Barev.

Hervé Tullet je známý francouzský umělec, který stojí za pěknou řádkou bestsellerů pro děti. Svoji první knihu vytvořil v roce 1994 a od té doby se stal jedním z nejvíce inovativních autorů knih pro děti na světě. Ve Francii známý jako "Princ knih pro předškolní děti". Tullet přináší nový rozměr čtení knih, učí malé děti imaginárnímu a kreativnímu myšlení. Za svou úžasnou tvorbu posbíral mnoho cen a myslím si, že jeho knihy by neměly chybět v žádné knihovničce.

Barvy
Hervé Tullet
nakladatelství Portál

"Když obtiskneš pěkně silně levou stránku na pravou, táák..."

Krásný, kreativní počin podněcující dětskou představivost i hravost. Stejně jako u Knížky, děti svými prsty ovládají, co je na stránkách nakresleno. Tentokrát se ovšem nekouzlí tak úplně s puntíky, ale míchají se barvy. Stránky jsou plné barevných otisků prstů, skvrn a šmouh rozvíjejí dětskou představivost, vedou je k poznávání barev a možností jejich míchání. Mimo to je skvělé nejen pro děti, ale i jejich rodiče, že kromě toho všeho hraní a legrace si děti poměrně netradiční aformou procvičí jemnou motoriku. Dítě se dotýká barevných puntíků, zavírá/otvírá knížku, třese s ní a v knížce se "mísí" barvy. A baví ho to. Tedy, alespoň mé kluky to baví pořád hodně.


Knížka
Hervé Tullet
nakladatelství Portál

„A teď s knížkou zase hezky zatřes, ať se puntíky vrátí na svá místa. Nádhera! Teď pořádně zmáčni žluté puntíky...“

Ani Knížka není tak úplně prvoplánově ke čtení, ale především na hraní. Děti si procvičují barvy, strany plní různé pokyny, třeba poklepat na žlutý puntík. Po otočení stránky je puntíků více a zase jdostávají úkol poklepat, třeba pětkrát. Po otočení stránky je puntíků zase více a klepe se na červený/modrý/pravý/levý, nebo se i knížkou třese a puntíky se různě "sesypávají" ke straně, zvětšují a míchají se barvy. Takže jsme klepali, foukali, třepali, hladili, mačkali, potřásali, otáčeli, převraceli a bavili  se nekonečně dlouho. U nás se už procvičovalo i čtení, což Mládě baví a cítil se hrdý na to, že je konečně v tomhle směru trochu "soběstačný". Tulletovky dokazují, že v jednoduchosti je síla a krása. Děti nepotřebují blikající a houkající super moderní knížky, které se sami otevírají a čtou. Při čtení puntíkového příběhu budete mít pocit, že vaše ruce jsou upatlané od barev. I kdyby to tak bylo, neodradí vás to od dalšího listování.


4 komentáře:

 1. Znám, mám a miluju! Všechny jeho knihy jsou absolutně boží a mají velký smysl. I když někdo tvrdí, že ne. Neomrzí nikdy.

  OdpovědětVymazat
 2. Tulletky <3 Ještě by se mohl líbit Souboj barev! Barvy a Knížka jsou naprostý základ knihovny, s tím souhlasím.

  OdpovědětVymazat
 3. Ještě znám jiné, ale všechny jsou naprosto úchvatné!:)

  OdpovědětVymazat
 4. Základní kámen dětské knihovny:-)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)