čtvrtek 3. května 2018

čteme/Bratři v poli

Tuhle knihu jsem našla úplně náhodně, když jsem na podzim navštívila Knihex. Většinou chodím pro pár knih, které mám na seznamu a druhá polovina se týká knih, které mě jakkoli osloví na místě. A to je případ Bratrů v poli, které bylo u stánku nakladatelství Běžíliška jako úplná novinka. Když jsem viděla, že ji napsala Jana Šrámková, od které už máme doma pro děti Zuzu v zahradách, tak jsem vůbc neváhala. Tahle autorka je vždycky záruka dobrého čtení. Ať už dospěláckého, nebo dětského. Hned jsem věděla, že to je ten pravý dárek pro Mini. Protože bráchovský motiv u nás docela frčí, nebylo o čem přemýšlet. Realita je, jako skoro u všech našich knih taková, že si jí stejně prohlédnou i pročtou oba. A my, rodiče po večerech také. Ideální ale je, když Mládě čte a Mini poslouchá. Možná to zní neskutečně, ale u nás se tohle vážně děje. Samozřejmě proloženo běhání po trávě šťouráním se v ohýnku, nebo stavění silnic na pískovišti. 
Bratři v poli
Jana Šrámková
Markéta Prachatická
nakladatelství Běžíliška

Ještě než jsme si knihu několikrát pročetli, sžili se s ní a naučili se jí skoro nazpaměť(což je samozřejmě trochu nadsázka, aby mi někdo nepsal o tom, že trápím děti učením se knih zpaměti), byla nominována na cenu Magnesia Litera. A já se ani trochu nedivím, protože tenhle krásně hravý text i úžasné ilustrace, si nominaci jistě zasloužil.
Ale teď už k samotnému příběhu. Ptáte se, kdože jsou ti „bratři“? Hraboš Dageš a sysel Mapík, co si jednou na začátku léta začali hrát na kamarády. Na piráty, na kovboje i rytíře. Letěli do vesmíru, nebo tančili, dokud začal fičet vítr a sysel se začal chystat k zimnímu spánku. Hraboš Dageš sice osaměl, ale hlídkoval u nory, postavil iglú, dokonce postavil sněhové myší sousoší a krátil si čas, aby se zima tolik nevlekla. Věrně čekal, až z toho sám na jaře usnul....Jak a zda proběhlo setkání obou kamarádů a bratrů, prozrazovat nebudu. Byla by škoda si tenhle krásný příběh se silným poselstvím, neprožít.
Klukům se moc líbí a mě vlastně taky. A moc. Mapík a Dageš jsou prostě úžasní a Běžíliška v poslední době ví, na co vsadit!

2 komentáře:

  1. Všimla jsem si jí díky liteře a zaujala mě ilustrace. Naprosto skvělá práce:) Kluci na první fotce jsou <3

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)