středa 16. května 2018

Noc literatury Nymburk 2018

Literárně-divadelní večírek (nejen) na Labi. Asi tak nějak by se dala shrnout Noc literatury. Měli jsme opět obrovské štěstí. Většinu dne totiž za okny výhružně hřmělo a já pomalu začínala vymýšlet, jak se nejlíp nahradí čtení na lodi. Protože na lodi je to sice dobrodružství, ale když kolem krouží bouřka a nesustále se hlásí o slovo, je lepší mít náhradní plán. Před šestou hodinou se, jakýmsi zázrakem, uklidilo úplně všechno a my jsme s naprostým klidem mohli začít. A tak se i stalo. S úderem šesté hodiny se tedy začalo předčítat z knih, které si naši interpreti vybrali. 

David Matásek - Dva pánové na pláži: Michael Köhlmeier, Rakousko
Jaromír Nosek - Záhada Henriho Picka: David Foenkinos, Francie
Natálie Kocábová - Osm hor: Paolo Cognetti
Berenika Kohoutová - Oběť bouři: Dolores Redondo, Španělsko

A četlo se až do desáté večer, každou půlhodinu.

Letos jsem měla i čas obejít zbylá místa a poslechnout si další interprety. Každé místo mělo svou vlastní atmosféru a kouzlo. Já jsem ale většinu času strávila v Café Society, kde předčítal David Matásek. Mimochodem, když slyšíte několikrát za večer tu stejnou ukázku, musíte si pak, tak jako tak, tu knihu pořádit domů. Zákonitě prostě chcete vědět, co bude dál! A v kavárně se četlo proto, že kafe a literatura k sobě neodmyslitelně patří, to je jasná věc. Jo a já patřím ke kafi a literatuře, takže proč jsem tam asi byla :-)))

Co mě ale naprosto okouzlilo a vůžně velmi potěšilo, byla atmosféra na výletní lodi Blanice. Čtení na vodě s nádherným výhledem je prostě úžasné. Jaromír Nosek, který tu četl byl vtipný a velmi přirozený, takže to všechny posluchače bavilo. Teda...tvářili se tak a já odcházela vážně spokojená, jak to do sebe zapadlo. Kdybych měla čas, ještě minimálně jednou si to přijdu poslechnout a užít si pohupování na Labi.

V radiu Patriot četla Natalie Kocábová. Z čtení se dělal živý přenos a v pauzách mezi čtením probíhalo několik rozhovorů. Myslím, že nápad s radiem byl opravdu velmi povedený! No a balkon Sokolovny, tajuplné rozléhání se hlasu Bereniky Kohoutové a k tomu poměrně dost ponurná kniha.
Každé čtení bylo úplně jiné, každé mělo svůj originální styl a všechny byly výborné. Jsem nadšená, že se nám to i letos povedlo.
Velký dík patří interpretům, bez kterých by to nešlo. Zároveň jsem moc nadšená, že tým Noci funguje tak dobře. Letos to bylo-co se příprav týče, s pár komplikacemi, ale jsem ráda, že se vše ustálo a všechno dopadlo jak má. Věřím nám, že i za rok se vše povede tak skvěle! Bez výjimky velký, velký dík. Jsem ráda, že se tohle všechno může konat.

P.S: na té poslední fotce jsem prostě už jenom strašně, STRAŠNĚ unavená a byl to úplný konec :-))


6 komentářů:

 1. Jani, to je bezva! Samá zvučná jména a originální nápady. Gratuluju a fandím celému týmu. Všechna čest<33

  OdpovědětVymazat
 2. jo, jo, jo a zase jo. Kéž by takových akcí bylo ještě víc, tohle je výborná záležitost totiž!

  OdpovědětVymazat
 3. Povedlo se:) Máte dobrý tým a fandím vaší práci z celého srdce. Opravdu dobrý!

  OdpovědětVymazat
 4. Ty jooo, taky bych klidně byla celý večer v kavárně s Davidem Matáskem<3

  OdpovědětVymazat
 5. Jani, tohle je bezva úplně. Vybavuju si nějak, jak jste chodili ještě s Mládětem a dneska? <333

  OdpovědětVymazat
 6. Jani, Ty záříš! A je moc hezké vidět, že děláš tyhle krásné věci:)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)