úterý 22. května 2018

Svět knihy 2018

Po Noci literatury, o které jsem se tady zmiňovala před pár dny, následuje období knižního veletrhu-Svět knihy. Ani ten letošní jsme si nemohli nechat ujít.  Mezi řádky si lze jistě přečíst, že si tu jeden knihomol za odměnu odškrtá pár titulů ze svého nekonečného, knižního seznamu. Ano, přesně takhle njak to vnímám já. Čestným hostem Světa knihy 2018, na který prý zavítal rekordní počet návštěvníků(!!), byl tentokrát Izrael.
Jistě jsem to už párkrát zmiňovala na instagramu, takže tuhle informaci budu maličko recyklovat. Svět knihy je pro mě docela zásadní květnová událostí. Když se dneska ohlédnu zpátky, vidím znovu vyjukanou studentku v manšestrových šatech(přijďte prosím vhodně oblečeni) a nelogicky vybranýma botama na podpatku. Inu, můj první rok tady. Myslím, že bolest nohou mě zásadně poučila pro ročníky příští. Ale bavilo mě to vážně moc. Koho ze studentů knihovnictví by taky nebavila spousta knih, chvilkový pocit dospělosti a hlavně od čtvrtka do soboty po práci absolutní volnost. Od téhle chvíle jsem, přiznám, trochu vyrostla. Možná bych spíš měla napsat dospěla.Prožila jsem tady toho vážně moc. Od mladé, vyjukané studentky, podobné Douchové, jsem si prošla obdobím hledání sebe sama, prožila jsem tu první šílenou realitu a zklamání ve vztahu(přemlouvání kolegyně, ať vylezu ze záchoda, že ON už je pryč a že se tím pádem nemusíme potkávat). A taky jsem prý jednou v rekordním čase proběhla stánky vystavovatelů, abych stihla nějaké vysněné čtení. To si teda moc nepamatuju, ale prý se četlo Potichu :-)))

Letošní ročník jsem navštívila jako máma dvou kluků, která se je vést tímhle neskutečným světem. Alespoň trochu. Mini byl naprosto nadšený z první knihy, kterou jsem mu musela ihned dát do ruky a pak už s ním byla řeč. Tedy, než usnul :-)
Mládě už všechno bral dost vážně. Dlouze se procházel, diskutoval, prohlížel knihy a bylo vidět, že ho to baví. Takový pocit, když vidíte, že vaše dítě dělá ty stejné věci, jako kdysi vy. Jen mně bylo o pár let víc. Má svůj velký spisovatelský sen a šel především načerpat inspiraci(říkal:-))Bylo milé vidět některé známé tváře, vždycky mě to potěší a jsme ráda, že můžeme prohodit pár slov. Takže když moje bývalá učitelka, která mě vlastně na tuhle cestu nasměrovala a díky které jsem objevovala postupně celý tenhle svět(a taky to se mnou neměla lehké, co si budeme...) říkala Mláděti, že má poslouchat mámu, protože knihám rozumí. Najednou mi došlo, že jsem tady fakt dospěla.

Ano, vedro bylo sice šílené, měla jsem díky němu chvilku krizi, kvůli které jsem si nebyla schopna dojít pro některé konkrétní knihy(na seznamu zůstávají dál) a neměla jsem kafe!! Ale mám to tu s určitou nostalgií, fakt ráda. A jako bonus je mi vážně moc sympatický Stan malých nakladatelů, vnímám to jako dobrý krok. Vím, že byl už minulý rok a vážně jsem z toho nadšená, protože si pak svoje knižní šílenství dokážu mnohem lépe naplánovat:-))
Mini sice ještě podstatnější část prospal, ale Mládě jsem odtud nemohla dostat, kdyby bylo na něm, posloucháme čtení a probíráme knihy, až do zavíračky. Ovšem vzhledem k tomu, jak každý večer Mini z postele skanduje "čííst, číííst!!" myslím si, že za pár let "taháme" ze Světa knihy oba dva bráchy. A za pár let nás k tomu nebudou vůbec, ale vůbec potřebovat. Takže si dáme v klidu s Atomem to kafe...nebo...ne? :-))

Z toho co jsme si přinesli domů. Jasně, převažují (opět) knihy pro děti. Určitě o nich brzy napíšu víc, protože jsou to kousky, které stojí za to. No a u těch pro nás je docela jasně vidět, kde mi přesně došla energie(antikvariát Fryč). Pro Nicka jsme si šli ale cíleně, ten byl úplně jasný předem. Zbytek jsme si musela objednat o pár dnů později, ale o to větší radost jsem měla. A z náhohodných antikvariátových úlovků mám radost kolikrát ještě mnohem větší, protože nikdy nevím, co všechno potkám a přinesu si domů. Kouzlo!

P.S:Můj osobní měsíc knihy, je jednoznačně květen. Noc literatury, Svět knihy, narozeniny a svátek. Což jsou minimálně 4 důvody, proč tomu tak je:-))

3 komentáře:

  1. Jani, krásné povídání. Moc se mi líbí, jaké podmínky vytváříš/te klukům. Vyrostou z nich správní kluci<33

    OdpovědětVymazat
  2. Oba kluci jsou od miminek mezi knihami. Naprosto boží styl<3 A moc se mi líbilo Tvé vzpomínání:)

    OdpovědětVymazat
  3. Mládě to celé bere opravdu vážně a důsledně<3

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)