pondělí 9. července 2018

čteme/Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Měla jsem z ní na začátku takové zvláštní pocity. Vůbec neříkám, že špatné(často si to každý hned spojí s něčím negativním). Jen jsem velmi ovlivněna tím, že mám kolem sebe dva syny, synovce, bratrance...a jsem hodně naladěna na klučičí vlnu. Celý námět se mi ale líbil moc, to je jasné. Kdo mě zná dlouho, předlouho tak ví, že jsem byla (a pořád to tam někde ještě je!) ve svém životě především rebelka. Kdybych měla dceru, tak bych tuto knihu použila jako materiál k večernímu povídání o příbězích slavných a silných žen. Tedy přesně k tomu, k čemu je určena. S klukama na to musím jinak. Nemyslím si, že by je každovečerní "holčičí" čtení nadchlo na 100%, ale jsem si jista, že je spousty příběhů zaujme. Blogovým světem proběhla už před časem a to ve velkém. Já jsem jí přečetla s pauzami a jsem ráda, že mohu i já napsat pár slov o téhle zajímavé a origininální knize. 
Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky
Elena Favilli
Francesca Cavallo
nakladatelstí Albatros


"Co kdyby dívky místo o princích snily o tom, že vytvoří novou vakcínu, vyhrají olympiádu nebo se projdou po Marsu?"  řekla si Elena Favilli a Francesca Cavallo a společně napsaly Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky. Sto krátkých příběhů o ženách, které dokázaly neskutečné věci.
Každý příběh navíc doplňuje ilustrace 60  různých výtvarnic. Každá z nich má svůj styl, plejádu barev, různých přístupů i technik. I proto to není nuda.

"Každá dívka by si měla být vědoma překážek, které ji v životě čekají. Zrovna tak by ale měla vědět, že nejsou nepřekonatelné. Že je v jejích silách je nejen zdolat, ale i odstranit pro dobro dívek a žen, které přijdou po ní. Stejně jako to dokázaly všechny silné ženy v téhle knize. Všech sto příběhů ukazuje, že jedině srdce, které umí důvěřovat, dokáže změnit svět,"

Kdybych teď byla zase malá holka, rozhodně by měla tato kniha čestné místo v mé knihovně. Listovala bych jí napřeskáčku sem a tam a vybírala si příběhy, které si pro insipiraci přečtu znovu a znovu. Dokolečka. Možná bych se naučila víc snít. A věřila bych, že každá z nás může na ten svůj sen dosáhnout. Tyhle roky mám sice za sebou, jako malá holka se už dávno necítím(a ani nemůžu:-)), ale listovat si budu stejně ráda. V první řadě bych řekla, že "rebelky" nevnímám jako čistě dětskou knihu. Není moc důvod, příběhy jsou zajímavé i pro dospělé čtenářky. I pro ty, které je doma nečtou svým malým dcerám. Nikdy nevíte, koho knihou ve své knihovně ovlivníte na celý život. Vlastní zkušenost.
Pokud bych měla hodnotit zcela subjektivně, některé příběhy bych ale do knihy nezařadila. Možná bych dokázala vyjmenovat i pár hrdinek, které bych tam ráda viděla a nejsou. Některé jsem ale dokázala předvídat ještě před otevřením knihy. Jasně, že Coco Chanel, nebo Frida ostatně obě dvě jsou i mé soukromé hrdinky.
Rozhodně ale v jejím vydání vidím velký smysl a líbí se mi. Bála jsem se, že půjde o čistý "festival feminismu" a říkala jsem si, jak to celé asi bude podané. A jsem spokojena. Inspirativní záležitost. Opravdu.

4 komentáře:

 1. Už jsem ji včera v knihkupectví listovala, láká mě... :)

  OdpovědětVymazat
 2. Konečně někdo napsal, že některé příběhy tam úplně nesedí. Ale je to fajn nápad.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle mě chtěli tak moc postihnout všechny možné "trendy", že to přehnali... přiznám se, že příběh o transgender holčičce jsem při čtení přeskočila, ne že bych měla předsudky, ale aby si pětiletá nemyslela (trochu to tak vyznívá), že jít si změnit pohlaví je jako převlíknout si šaty. Jsem vcelku na začátku, ale celkově nápad i zpracování fajn.

   Vymazat
 3. Chtěla jsem ji číst postupně, ale tak moc jsem se do ní zacetla, že jsem ji prečetla najednou. K některym ženám se chci vrátit skrze internet, zjistit více informací a najít si o nich dalsi literaturu. Některé ženy me ohromne nadchly. A mě, narozdíl od Quanti, transgender holčička přišla skvělá a jsem ráda, že navzdory predsudkum spolecnosti se tam objevila.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)