úterý 28. srpna 2018

léto na horách/Starý Kravín

Na tomhle místě se budete cítit trochu jako v prababiččině stodole, která je plná pokladů a zajímavostí. Tedy, alespoň já jsem se tady takhle cítila opravdu hodně. Jako kdybych se na chvilku vrátila zpátky v čase. Přesně takové je muzeum Starý Kravín ve Františkově, které jsme při našich toulkách v Krkonoších navštívili.

Františkov je sice část města Rokytnice nad Jizerou, ale díky k tomu, že se nachází až za kopcem, působí na první pohled jako když přijede člověk do samostatné obce. Z města je to sem asi 2,5 kilometru. Návštěva se dá spojit s touláním po okolí města, například po zajímavém značeném "Poznávacím okruhu okolo Rokytnice" nebo když se člověk vydá po naučné stezce "Dřevosochání", která má začátek na křižovatce "Na vrších" v Horní Rokytnici nad Jizerou a konec je ve Františkově právě u zmiňovaného objektu Starý Kravín.


Nachází se v něm Muzeum a galerie. Umění ale plynule přechází z budovy ven. Kolem je velké množství zajímavých dřevěných soch. Starý Kravín nabízí stálé expozice popisující dřívější nelehký život v Krkonoších. Vystaveny jsou tu nástroje, jimiž si lidé dříve obstarávali obživu nebo sbírka hasičské techniky. Takže kluci se vyřádili(hlavně hasičská technika, protože Mini má aktuálně období hlubokého obdivu ke všemu hasičskému).
Prohlídka je i s výkladem a začíná v prvním patře. Kluci mají samozřejmě spousty doplňujících otázek o Krakonošovi a podobně, takže se zdržíme, některé exponáty si můžou pod dozorem vyzkoušet, takže nadšení veliké.
Navštívili jsme to tu i v zimě, ale letní prohlídka je (vzhledem k chladu uvnitř) mnohem příznivější.
Navíc se tu sezónně vystavují i díla místních umělců a každý první týden v červenci se ve Františkově koná Dřevosochání. 
Na dveřích je sice nápis, že prohlídka se koná každou celou hodinu, ale my jsme zatím dvakrát byli uvnitř "na zazvonění" a všechno proběhlo v naprosté pohodě.
1 komentář:

  1. to je krása!Škoda,že bydlím tak daleko..možná se tam někdy taky podívám.Taková muzea miluju.Přeju krásný večer!Zdena

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)