pondělí 13. srpna 2018

na cestách/Gdaňsk

Jsme dobrodruzi. Tedy...na to, že máme dvě děti, tak prý rozhodně. Říkají všichni. Některé věci neplánujeme, takže zatímco spousty lidí ví od března, že v červenci jedou k moři, my víme jen to, že asi někam pojedeme. Ale kam? Copak to jde rozhodnout měsíce předem? Nám ne!

Letos to bylo, vzhledem k mému těhotenství asi o něco jasnější, a shodli jsme se na tom, že ideální výlet by byl k Baltu. Pocitově mi přišlo v pohodě, navíc kdybych začala rodit(neměla jsem to v plánu, ale víte jak), nebo kdyby byly komplikace jsem přeci pořád poměrně blízko domova. Neříkejte mi, že to jen pocit, ono to Polsko je fakt velké, prostě mi to tak jen přišlo a byla jsem s tím v pohodě. 
V předchozích letech jsme už část Polska prozkoumali a oba jsme věděli, že by to bylo fajn zase dalším směrem. A kam jinam, než poznat město Gdaňsk? Bylo jasno!
Gdaňsk patří k zásadním polským městům s nesmírně zajímavou, bohatou a dlouhou historií. Je největší metropolí a hlavním městem Pomořského vojvodství a s 455 tisící obyvateli také šesté nejlidnatější město v celém Polsku. Leží při Gdaňském zálivu na pobřeží Baltského moře a je součástí tří měst. Kromě samotného Gdaňsku, který je z trojice největší, je to pak Gdyně a Sopoty. Dohromady tvoří Trojměstí (Trójmiasto) o více než 750 000 obyvatelích.

Protože je Mládě extrémně družný, tak se ihned skamarádil s muzikanty na ulici a zahrál si na bicí. Vlastně mě tyhle jeho akce už ani nijak nepřekvapují, bylo to docela zábavné. Akorát mi pak říkal, že se už těší, jak bude jednou cestovat po světě a taky hrát na ulici, každý den v jiném městě, bude poznávat lidi a svět a ....bude o tom všem psát blog. Takže se těšte :-)) Nějak mám totiž pocit, že přesně tohle jednou doopravdy udělá.

Protože bylo opravdu veliké vedro, tak naší prioritou tentokrát nebylo v žádném případě kafe, ale koupit klukům zmrzlinu na ochlazení, což v centru města není absolutně žádný problém. 
Na kafe jsme zamířili do Altana Smakow v ulici Świętego Ducha. Tady jsem podlehla všem svým šíleným chutím a chtěla jsem nejdřív všechno, pak zas nic a nakonec z toho bylo velké kafe se zmrzlinou jako kompromis. Kluci si chvilku pohráli, nabrali sílu a my jsme si dopřáli kafe celkem v klidu. Mají tu výběr zmrzlin, smoothie, kafe...takže jsem byla naprosto spokojená.

Celé historické centrum je okouzlující. Nádherné domy u městských doků, což je velmi známý obrázek města, to prostě neomrzí. Tady bych mohla být fakt dlouho. Sedět u vody a číst Plechový bubínek. Kdo nečetl, tak hurá do toho, já jsem si řekla, že se k němu musím opět vrátit. Zásadní a důležitá kniha.

Historie města na vás jednoduše bude dýchat na každém kroku a právě historické jádro města je největším lákadlem pro návštěvníky, turisty a milovníky architektury a historie. Centrum starého města tvoří náměstí Dlugy Targ, na kterém se také nachází radnice (Gdańsk Town Hall), do jejíž věže můžete vystoupat a mít celé město jako na dlani. 
Stačí se ale vzdálit od těch hlavních turistických tras plných lidí, najdete poměrně klidná zákoutí, parky s nebo restaurace, kde si můžete vychutnat například některou z mořských specialit.

No a na dlouhou dobu se kluci "zabydleli" ve velkých písmenech(a já nakonec taky), které tvoří název města. 
Must have, všude, kde tahle -atrakce- je:-))

4 komentáře:

  1. Tohle je nádherne město a rozhodne stojí za to!<3

    OdpovědětVymazat
  2. Malý bubeník na scéně. Na jeho blog se těším už teď.

    OdpovědětVymazat
  3. Už jsem četla několikrát v různých tipech! Začíná mě to tam moc lákat<33

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)