čtvrtek 9. srpna 2018

výlety/na Kozí Hrádek

Na tenhle výlet mě navnadil Mládě. Nevím, jestli si pamatoval z mého vyprávění, nebo knížek, ale na začátku prázdnin přišel s tím, že by rád na Kozí Hrádek. Moje jihočeské srdce zaplesalo, protože jestli jsem někde byla každý rok třikrát, psala jsem na to x referátů, seminárek a dalších prací, tak to je právě tohle místo. Navíc je už asi tři roky obohaceno o skvělou naučnou stezku, kterou jsem neznala a moc mě zajímala. Atom tam sice kdysi byl, ale dávno dávno, takže bylo jasno. Hned, jak to půjde, pojedeme.V duchu jsem si samozřejmě malovala, jak se před klukama blýsknu, protože jsou informace, které člověk jednoduše nezapomene nikdy. Navíc, když pochází z Tábora a tak dále a tak dále. Inu, musela jsem své znalosti osekat na minimum, abych je nezahltila a hodně pozornosti věnovali stezce, což znamená, že fakt stojí za to. Takže nakonec spokojenost. A já jim své znalosti historie ještě někdy určitě vnutím:-)) Myslím, že Mládě základní inforamce pochytil poměrně slušně. Navíc s ním navštěvovat podobná místa, je docela radost. Rád čte, zajímají ho všechny informace a snaží se toho opravdu hodně pochytit sám. 

Kozí Hrádek se nachází jihovýchodně od Tábora, nedaleko města Sezimovo Ústí. Dnes již pouze zřícenina bývalého hradu se ukrývá v lese na nevelkém pahorku, kolem nějž protéká Kozský potok. Proslavila ho především přítomnost Mistra Jana Husa, jenž tu pobýval na konci roku1412 a pak téměř rok v letech 1413 až 1414, kdy se zde věnoval své kazatelské a literární činnosti. 
Dnes zde můžeme vidět zbytky základových zdí hradních budov, obytné věže, brány a studnu.

Veškeré události připomíná naučná stezka, která je dlouhá asi 1km a je vedena kolem hradní zříceniny. Oba kluci to zvládli naprosto hravě, já i moje břicho také, takže se vůbec není čeho bát.  Je určena všem věkovým kategoriím. Na deseti informačních panelech se s historií seznámíte populárně naučnou formou  pomocí komiksu. Texty v bublinách sestavila spolu s historiky renomovaná komiksová autorka Klára Smolíková, ilustrátorem byl Jan Smolík. Téměř na každém informačním panelu je pamatováno i na děti, které na něm najdou různé hravé prvky, jako skládačky obrázků, početní hry či různé hlavolamy.  Jejich autorem je výtvarnice Andrea Koblasová.

Dojít se sem dá pěšky, krásnou procházkou po červené turistické značce, ze Sezimova Ústí(dostanete se sem mhd z Tábora) za necelou hodinku. Zhruba 100m od Kozího Hrádku je navíc i parkoviště, takže ani cesta autem není žádný problém. No a hned u parkoviště navíc začíná i samotná stezka, takže můžete hned začít s touhle skvělou poznávací procházkou v krásném prostředí. 


5 komentářů:

 1. Jestlipak jsi je poučila i o hudební historii tohoto místa? :D

  OdpovědětVymazat
 2. Anooo, tam je to nádherné! <33

  OdpovědětVymazat
 3. Tam už moc dlouho chvi, díky za tip na výlet a hlavně stezku. Ta mi teda unikla!

  OdpovědětVymazat
 4. Jéé, tam jsem kdysi byla. Ale ještě bez stezky!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)