úterý 4. září 2018

léto na horách/Liščí stezka&Mumlavský vodopád

Samozřejmě také nezbytná návštěva lesnické a myslivecké expozice Šindelka v Harrachově, což je nejspíš nejoblíbenější místo Mláděte v Krkonoších vůbec. Už druhý rok se snaží přesvědčit k tomu i bráchu a myslím si, že se mu to velmi daří. Nejsme ale zdaleka jediný případ. Paní, která platila vstup hned po nás říkala, že tam jdou už po třetí. O Šindelce jsem psala loni mnohem podrobněji TADY. Stačí tedy napsat, že je to stále stejně zábavné a zajímavé a zůstali jsme tam docela dlouho, než si kluci všechno znovu(a znovu) prohlédli.

Naším dalším cílem byl Mumlavský vodopád, kte kterému vedou z Harrachova dvě trasy. Jedna je hornického muzea a následně těsně podél vody. Druhá je asfaltová cesta (vhodné pro kočárek) a je značená ihned u Šindelky. Po té jsme se tentokrát vydali také. Vlastně ani nevím proč jsem měla chuť jít tudy, ale asi mě vedla intuice. Aniž bych to předem tušila, cestou jsme potkali skvělou Liščí stezku pro děti. 
Tahle naučná a dobrodružná stezka je pro děti. Dozví se něco ze života lišek a budou si některé liščí dovednosti moct i vyzkoušet (očekávejte prolézání nory, chůzi na vratké kládě, skákání po kamenech a další). Na konci stezky se napojíte na první cestu a dojdete k vodopádu, nebo se kousek vrátíte a pokračujete po asfaltce zase dál. Stezka je dlouhá 0,5 km, takže to není žádná velká zacházka. My jsme ale zvolili druhou variantu a napojili jsme se na první trasu. 
Tady jsem se trochu bála, abych nespadla(po cestě jsou kameny a kořeny stromů), ale dopadlo to dobře. Mumlavské vodopády jsou považovány za nejhezčí v Čechách. Je u něj vždycky hodně lidí, v létě se tam chce každý obzvlášť podívat a smočit nohy v ledové vodě. I přes to je to opravdu nádherné místo, které rozhodně stojí za návštěvu. My jsme si dali pauzu a svačinu na odpočinkovém místě s nádherným výhledem a protože minule jsme byli přímo pod vodopádem, tentokrát jsme šli nahoru. Nádhera a o mnoho větší klid. Jenom jsem si nestihla uvědomit, že ty tři děti, které se nám budou chtít rozprchnout do všech stran nějak musíme uhlídat. 
Všichni chtěli zkusit všechno, prostě děti. Uhlídali jsme i když jsem chvilku měla docela strach. Dost to totiž v té vodě a po kamenech klouže. Když jste dole, tak máte "šanci" na to, že vás odnese proud vody o kus dál, pokud vám noha podklouzne. Jenže když jste nahoře, je to trochu nebezpečnější. Tolik z relace "černá kronika". Nikdo neuklouzl, nikoho voda neodnesla a ve stejném počtu jsme se zase vrátili domů. Kluci spokojení především ze Šindelky a stezky a my z krásné procházky.


1 komentář:

  1. Ty máš to břicho nasazovací a občas ho necháváš doma ne?:D

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)