úterý 4. prosince 2018

čteme/Veselé Vánoce

Je tu prosinec. U mě na blogu to, mimo jiné, znamená, že budu psát o vánočních knihách, které mě letos oslovují. V neděli jsme zapálili první svíčku na adventním svícnu, kluci vyplnili úkol z adventního kalendáře a Mládě měl najednou spousty vánočních dotazů. Jak to bylo přesně s Ježíškem, proč si dáváme dárky, jak se mohlo stát...
A já jsem letos objevila knihu, která dětem poodhalí Vánoce zase trochu jinak. Vlastně...úplně klasicky. Já osobně jsem z ní moc nadšená, protože jde o velmi hezky, vkusně a zajímavě zpracovanou záležitost. A proto je hned jako první v mých tipech. Veselé Vánoce-Vánoční zvyky a koledy.Veselé Vánoce

Petr Šulc, Jaroslav Krček
Jakub Cenkl
Nakladatelsví Pierot

Víte, kdy se na Vánočním stole začala objevovat ryba? Proč zdobíme stromeček a dáváme si dárky?A co Tři králové? Tušíte, který z nich byl označován za nejstaršího? Co našim předkům přinášelo na Štědrý den smůlu a co naopak štěstí? Znáte? A znají to i vaše děti?
Tohle je prostě krásná záležitost. Vánoce, jak se patří. Protože kluci už nenápadně začínají odpočítávat, kdy přijde Ježíšek, je tato vánoční kniha naprosto ideální. Neřešíme totiž jen dárečky pod stromečkem, ale snažíme se mluvit o Vánocích i v dalších souvislostech. Jak jsem psala výš, Mládě už postupně pátrá a zajímá se a právě pro něj je to teď asi ideální čtení. Kniha se totiž věnuje nejen "moderní" formě Vánoc, ale odhaluje především historické souvislosti. V několika kapitolách se dozvídáme adventní pranostiky, postupně si můžeme přečíst o první i druhé době adventní, vánočních svátcích jako takových, symbolech i rostlinách, které jsou s tímto obdobím spojené. Všechno tohle je doprovázeno vkusnou a milou ilustrací, což je pro nás také velmi důležité.
Tady to do sebe nádherně zapadlo. Texty jsou navíc opravdu srozumitelné, takže dětem nedělají příliš těžkou hlavu a zároveň jim pomůžou při tom "nekonečném" čekání na Štědrý den. A protože jsou součástí knihy i noty a texty ke koledám, tak nám nic nebrání si udělat další prima koncert. Kdyby ani to nestačilo, tak tahle prima kniha obsahuje i CD plné koled a to už té atmosféře pomůže definitivně. Myslím, že tento počin se nakladatelství Pierot moc povedl.2 komentáře:

Děkuji za milé komentáře;-)