sobota 29. února 2020

výlety/IQlandia Liberec

Představte si, že hrajete hru. Celkem Vám to jde a skoro se plácáte po zádech, jak jste dobří. A najednou...se to všechno o level zrychlí. Tak takhle nějak jsem vnímala minulý týden, kdy měli kluci jarní prázdniny. Skvělý odpočinek pro děti, o něco menší odpočinek pro rodiče. Tady vlastně docela dost kecám. ŽÁDNÝ odpočinek pro rodiče.  Jedním z našich plánů, byla návštěva IQlandie. Faktorů, proč jet zrovna sem, bylo hned několik. Naposledy jsme tam byli před třemi lety(a to je teda hodně dlouhá doba), navíc to byla tehdy docela rychlá návštěva. Takové opatrné seznámení se s místem. Kluky hodně namotivoval nejstarší brácha, protože Liberec je jeho město. Když se k tomu přičtou ještě prázdniny a děti lačné po vědění, je na světě ideální výlet.

Co mi přijde opravdu vtipné, je jedna z pasáží, které jsem si zapsala před třemi lety. Dovolím si ji zde citovat:"....simulace těhotenství-no jasně, že jsem si to břicho musela zkusit. Doporučuji všem, kdo mají chvilkové návaly, co kdyby ještě třetí dítě? Rychle to pak přechází(zdravím svou messenger partu-vy víte!:-))" Myslím, že někdy je docela dobré se podívat zpět do minulosti. Jsou chvíle, kdy o něčem tvrdíte, že NIKDY a najednou...

Takže tedy já, Atom a naše tři děti. Věkové rozptýlení poněkud pestré. 1-9 let. I tak jsme místo IQparku, volili IQlandii. Kluci už byli jednoduše namlsaní. Mít tak dva dny času a kofein místo krve, dáme to určitě všechno komplet. Ale to možná tak v dalším životě, zatím zůstáváme jen úplně obyčejnými rodiči, kteří mají své limity. 

Je docela důležité říct, že v IQlandii neexistuje nuda. To prostě není reálně možné. Stále je co dělat, co objevovat a poznávat. Přesvědčili jsme se o tom tentokrát opravdu na vlastní kůži. Docela se divím, že žádné z našich dětí neskončilo promočené na kost. Příležitostí totiž bylo poměrně dost. Třeba fontána, kterou už znali(jenže jsou věci, které se neokoukají), ale především sekce Vodní svět. Pokud máte doma Mývala, jako my, je to naprosto nevyhnutelná zastávka. Mlýnky, vrtulky, vodopád, koloběh vody a spousty zábavy. Pro všechny. A někdy trochu pernější chvilky pro nás. Zásadní byl fakt, že je reálně si tu dát kafe v restauraci. Myslím, že v rámci možností dokonce nebylo úplně nejhorší. Ale nevím, jestli jsem schopna hodnotit objektivně. Byla jsem s energií už docela na štíru, asi bych brala úplně cokoli. 

Jak fungují věci denní potřeby? Používáme je správně? Jak vypadá skutečný náraz v autě? To a spoustu dalšího prozradí část expozice o věcech denní potřeby. Tedy sekce zvaná Věda v domě. U nás poměrně podstatná zastávka, protože jsem mohla konečně klukům vysvětlit, že házet věci do záchodu je pěkný nesmysl a zkoušet, jestli některé věci projdou, je nesmysl ještě větší. Jestli bylo toto všechno pochopeno, se jistě brzy dozvíme. 
Docela perné chvilky jsem zažila s Keckou v bytě, kde jsme nic neviděli. Prostě tma. Expozice Svět ve tmě, které chce lidem přiblížit, jak zvládají běžný život zrakově postižení. Lidé se tedy pohybují ve zcela zatemněném bytě. Zdánlivě lehká věc, ale opak je pravdou. Ač mám sama mraky dioptrií a občas si dělám ze sebe srandu, že bych se měla na tohle trénovat, tady mě humor trochu přešel. A můj dobrák, chlapec, mě chvilku vedl za ruku a říkal věci "tady pozor, tady je na zdi určitě pavouk..." a podobně, takže jsemto měla zároveň trochu jako stezku odvahy. 

Živly jsme si užili opravdu dost. Ať už vodu a dělání obřích bublin, simulátor vichřice, nebo Teslův transformátor. Stihli jsme i doprovodný program a Symfonii blesků. To tedy jen já a starší kluci, protože program není úplně vhodný pro děti do tří let. MiniAtom musel počkat venku. Zase si ale 
mohl v klidu prohlédnout s Atomem expozici Sexmisie. Tam jsme šli každý zvlášť. Ani ne tak proto, že jsme puritánští rodiče. Jednoduše jsme ten čas vyčerpali úplně jinde. Ale podívat jsem se byla taky. Vlastně to nebylo nic, co bych neznala. Umím si představit, že si to jednou projdu s klukama a to, čemu nerozumí, společně probereme. Poměrně citlivě a vkusně zpracované téma. Asi jsem si to takhle nějak představovala, takže pokud máte děti ve věku kolem dvanácti let, tak mohu doporučit.

Nekonečně mnoho času jsme strávili i v části, která se jmenuje Člověk. Kluci si, jak jinak, opět potřebovali popovídat s robotem Thespianem. To je takový hlavní tahák IQlandie, takže se vlastně ani není čemu divit. 

Jednoduše řečeno:výborně zpracované 4 patra zábavy, spousty možností a šancí. A až někdy přijedeme příště, je mi zcela jasné, že zase budeme mít pocit, že jsme nestihli úplně všechno(je vůbec reálné stihnout doopravdy projít všechno?). Jako příští zastávku si píšu, pro změnu, IQpark, protože si myslím, že je to ideální místo pro Mývala. Kecka ho stejně při všem doprovází a rád se vrací do předškolních let, takže. Co se Mini Atoma týče, tak zážitek z toho všeho měl jen částečný, ale s tím jsme počítali. Spíš je s podivem, že toho vydržel tolik. 
Celkem sehraná parta. Cestou domů 2/3 spánek.


Co po IQlandii?
Pokud zbývá ještě čas, vydejte se třeba lanovkou na Ještěd, nebo na dobré kafe. V centru jich je opravdu velké množství, skoro by to vydalo na samostatný článek. Z mých oblíbených je to Kafe Kytka, Fofr Kafe, Bistro Široká, nebo Mikyna. Pokud jde o utahání vlastních, či ne tak úplně vlastních dítek, zkuste je vzít do aquaparku v Centrum Babylon a pokud chcete trochu umění, rozhodně stojí za návštěvu Oblastní galerie Liberec. Tohle město za to stojí vždycky!
9 komentářů:

 1. Jani, tenhle článek se mi TAK hodí<333 Než přijde opravdu jaro, tak potřebuju ještě pár kapek skvělé zábavy pro holky. Díky moc:) Zuz.

  OdpovědětVymazat
 2. Všechno to chci vidět. Nutně, fakt nutně tam potřebuju. Můžu tam i bez dětí, že jo?:-D To je skvělý místo přesně pro mě. A ty tipy s tím, co pak a kde kafe! Yes, díky moc!

  OdpovědětVymazat
 3. Jani, když vezmu dvanáctiletého na Sexmisii, bude to ok? Docela by se mi hodilo to zakomponovat do výchovy už. A ty kafe si okamžitě zaznamenávám, protože nikdy nevíš, kdy budeš potřebovat kofeindoping v Liberci. Dobré kavárny jsou základ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Johano, určitě. Myslím, že je to ideální:-) A není zač, kafe je třeba!

   Vymazat
 4. Jani, ale vypadáš celkem ne-utahaně. Ještě bys po kafi určitě zaběhla desítku a pak šla fotit reklamu. A furt bys vypadala skvěle. Jen mi chybí článek o tom, jak to pořád děláš?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Haha, tak to je vtipný. Ještě bych se tak potřebovala i cítit. Ale díky:-D

   Vymazat
 5. Prima reportáž z Liberce. A moc Ti to Jani sluší:)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)