pondělí 23. března 2020

čteme/Tři jarní knihy podle Mývala

Když před pár dny Mýval oslavil své páté narozeniny, přemýšela jsem o tom, jaký je a co má opravdu rád. Už před časem bylo jasno, že miluje přírodu, dokáže si užívat procházky lesem a zamiloval se do včelařství. Proto i jeho dort vypadal trochu jako jarní louka a dostal i skvělé knihy, které jeho zálibu výborně podtrhují. A protože jsou skvělé a zaujaly rychle místo mezi těmi nejoblíbenějšími, řekla jsem si, proč to nesepsat.  Dnes tedy tři zásadní knihy, které má Mýval na svém nočním stolečku. Některé už známe dokola a do některých se teprve, postupně dostáváme. Mají ale svá zásadní místa a aktuálně jsou naším skvělým doplňkem. 
Nečekejte ale nějaký vymydlený a uhlazený článek. Budeme se totiž vrtat v hlíně, nakoukneme do včelího úlu a povíme si něco o léčivých bylinkách. Jaro je tu!
Včelař Josífek

Simona ČechováTěšení se na další včelařskou knihu, která vyšla na podzim v Labyrintu, bylo obrovské. Ze strany Mývala tedy rozhodně. Poprvé opravdu šel cíleně na Tabook pro tu SVOU knihu. Ještě ten večer jsme ji samozřejmě museli společně přečíst a uložit na noční stoleček ke kamarádovi Lumírovi, který také včelaří. Láska ke včelám je u nás nekonečná. Mezitím se naše knihovna rozrostla ještě o mnohem víc včelích knížek. Ale Josífek (na střídačku s Lumírem) jednoduše vedou. Obě mají v sobě mimo včelařské info, podané tak, aby ho pochopila dětská duše, příběh. A to je přesně to ono. Včelařské vzory musí být, to je jasné. 
Josífek je příběh nejen o včelách, ale především o tom, že kde jsou včely, tam je láska. A lásku přeci potřebujeme všichni. Josífek na začátku příběhu neví, co dál. Je smutný a opuštěný. Jenže jednoho rána se mu na zahradě objeví včelí roj. A to je velká výzva, které se chytí a stane se opravdovým včelařem. Ale nejen to, najde také....ale víte co? Přečtěte si sami, je to nádherný a poučný příběh, který potřebujeme číst. 

Bylinkář:Přírodní kouzla naší babičky

Monika Golasovská
Aneta Františka Holasová


Návrat do dětství. Ale úplný. Když zavřu oči, vybavím si, jak jsem hodiny a hodiny sbírala bylinky na kopci za chalupou, uprostřed Šumavy. Volnost a svoboda. Učila jsem se, na co je které bylinka vhodná, konzultovala s babičkou léčebné postupy a sušila nekonečné množství bylinek. A milovala jsem to. To jsem ale byla malá holka a pak to najednou všechno...zmizelo. Jenže já to ale nejspíš nezapomněla, ještě si toho dost pamatuju, ale babička Kytička v téhle knize toho zná mnohem víc. Vlastně úplně každou květinu, keř, nebo strom. Všechny své cenné vědomosti se snaží předávat svým vnučkám. V téhle knize nejde ale jen o bylinky jako takové, ale i o tradice. Rozdělena je do čtyř ročních období, což má svou logiku. Každé roční období má přeci něco do sebe. Ohromným přínosem jsou i náderné ilustrace Anety Františky Holasové, které knihu doprovází. Jednoduché recepty, jak léčivé byliny správně rozpoznat, sbírat, sušit, lisovat do herbářů i jak z nich vyrábět masti nebo tinktury, všechno tu je. Jednoduše a srozumitelně. Monika Golasovská se bylinkám věnuje téměř celý život a je to znát. Aneta Františka, nám dobře známá autorka Lumíra, opět nezklamala. Musím(s klidným svědomím) říct, že mi k výběru knihy stačí vidět na obálce její jméno. Vždycky to stojí za to.
Myslím, že Bylinkář je skvělý v kombu s knihou Ruce v hlíně. Minimálně u nás to tak opravdu zafungovalo.


Ruce v hlíně:Kniha pro malé zahradníky

Kirsten Bradley
Aitch


Co děláme na jaře? Máme ruce v hlíně! My tedy určitě a letos ještě intenzivněji, protože za ten čas, strávený společně na zahradě a možnost si něco vypěstovat, jsme obzvlášť vděčni. Do toho všeho, v pravý čas, skvěle zapadla kniha Ruce v hlíně. Je úplně jedno, jestli je doma malý, či větší zahradník. Holka, nebo kluk. Není ani  nijak důležité, jestli má malý balkonek, parapet, nebo velkou zahradu. Nápady a informace jsou tu pro všechny. Originální tvůrčí činnost je nenásilně proložena informacemi o květinách, hmyzu. Nejde o žádné dlouhé a náročné texty, všechno tohle zvládne přelousknout i zdatný malý čtenář. A procvičování čtení, je přeci v aktuální situaci také víc, než žádoucí. Kniha je přeložena z anglického originálu Easy Peasy:Gardening for kids, kterou napsala Kirsten Bradley a báječnými ilustracemi doplnila rumunská ilustrátorka Heliana Adalgiza(Aitch). Na těch nádherných ilustracích, jsem se sama zastavila na hodně dlouho. Pohlazení po duši a činnosti sepsané tak, aby všechno zvládli i úplně nejmenší zahradníci sami. V tyto dny, které si užíváme pospolu a zároveň se snažíme postupovat ve školních úkolech, je tahle knížka zázrak. Čtení a prvouka v dokonalém spojení pro Kecku(když mu knihu občas brácha zapůjčí) a spousty zábavy pro Mývala, který chce být včelař, zahradník a já ho v tom vždycky budu podporovat, jak jen budu moct.¨

3 komentáře:

  1. Tohle je nádherný a uvědomělý výběr. pan Mýval je skvělý kluk<3 Všechno nejlepší k narozeninám:)

    OdpovědětVymazat
  2. Včelaře už doma máme, je skvělý. Ruce v hlíně nám ale vysloveně chybí. Díky za tipy.

    OdpovědětVymazat
  3. Všechny tři knížečky si zapisuji a hned jak se vrátíme do školy, využiju Tvé tipy do hodin. Stokrát díky Jani<3

    OdpovědětVymazat

Děkuji za milé komentáře;-)